Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota Rajoni

Moska reagon për shpalljen “non grata” nga Kosova të diplomatëve të saj, thotë se nuk e njeh pavarësinë e Kosovës e për pasojë edhe vendimet e saj.

Ambasada ruse në Serbi ka reaguar në lidhje me shpalljen “non grata” të dy diplomatëve rusë nga ana e Republikës së Kosovës.

Në reagim theksohet se Moska nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe për rrjedhojë vendimi i Prishtinës nuk ka fuqi ligjore.

“Ne nuk e njohim ‘pavarësinë’ e Kosovës dhe në përputhje me rrethanat, ‘qeverinë’ rajonale dhe strukturat e tjera. Për ne asnjë vendim i Prishtinës nuk ka fuqi ligjore”, thuhet në reagimin e Ambasadës ruse të Serbisë.

Kujtojmë se pasiten e djeshme, presidentja Vjosa Osmani njoftoi shpalljen “non grata” të dy diplomatët, të cilët kanë punuar në Zyrën Ndërlidhëse të Federatës Ruse në Prishtinë.

“Sot, MPJD-ja ka nxjerrë vendimin për shpalljen e këtyre dy zyrtarëve rusë persona të padëshirueshëm dhe në të njëjtën kohën i ka njoftuar institucionet ligj zbatuese dhe autoritetet përkatëse për zbatimin e tij”, thuhet në njoftimin e presidentes.

Dy diplomatët rus të cilët Kosova i ka shpallur ‘Non Grata’ me argumentin se kanë cenuar sigurinë kombëtare dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës janë Denis Vengerskii dhe Alexey Kryvosheev. Ky i fundit është i njohur për Shqipërinë, kjo sepse ky diplomat rus është shpallur ‘Non Grata’ edhe nga vendi ynë. Vendimi u mor në 21 janar, ku aso kohe qeveria shqiptare argumentoi se diplomati rus ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme të gjitha masat anti-COVID duke u shndërruar në një kërcënim të shëndetit të qytetarëve.