Aktualitet

Mot i paqëndrueshëm në vend, vranësira e shira!

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se për ditën e sotme vendi ynë do të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike relativisht të paqëndrueshme për shkak të masave ajrore të lagështa me origjinë jugperëndimore.

Moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura, si edhe me alternime të herëpas’hershme kthjellimesh, me këto të fundit kryesisht përgjatë Ultësirës Perëndimore. Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpas’hershme me intensitet.

Në periudha të shkurtra kohore, reshjet do të jenë me intensitet deri mesatar e në formën e shtrëngatave. Në relievet malore në lindje (verilindje dhe juglindje) ka reshje të izoluara, me intensitet deri të lartë në formën e rrebesheve, shoqëruar me shkarkesa elektrike e breshër. Po ashtu ka mjegullinë e shikim të reduktuar për shkak të reshjeve të shiut.

Era do të fryjë me drejtim veriperëndim-verilindje e me shpejtësi mesatare 1-8 m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe në zonat luginore, era është relativisht intensive e me shpejtësi 10-14 m/sek, duke u shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

Shkodër
15/32
Diell /re shi

Kukës
16/31
Re shi /diell

Lezhë
14/32
Diell /re shi

Dibër
15/33
Re shi /diell

Durrës
16/32
Diell /re shi

Tiranë
18/32
Diell /re shi

Elbasan
19/34
Diell /re shi

Berat
19/34
Diell /re shi

Vlorë
17/32
Diell /re shi

Korçë
15/30
Re shi / diell

Gjirokastër
13/33
Diell /re shi

Sarandë
17/31
Diell /re shi