Aktualitet

Mot i qëndrueshëm në vend, dominojnë kthjellimet!

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se për ditën e sotme vendi ynë do të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike të qëndrueshme për shkak të masave ajrore të relativisht të thata me origjinë veriore.

Moti parashikohet i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit. Në orët e mesditës dhe pasdites, në relievet kodrinore-malore të vendit e kryesisht në jug dhe lindje ka alternime vranësirash që hera-herës janë deri të dendura. Këto vranësira në relievet malore në jug do të shoqërohen me reshje shiu afatshkurtra dhe me intensitet të ulët.

Era do të fryjë me drejtim verilindje-veriperëndim e me shpejtësi mesatare 1-6 m/sek, duke u shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

Shkodër
17/27
Diell

Kukës
13/26
Diell re

Lezhë
20/28
Diell

Dibër
11/23
Diell re

Durrës
18/30
Diell

Tiranë
17/30
Diell re

Elbasan
16/33
Diell re

Berat
15/31
Diell re

Vlorë
17/29
Diell re shi

Korçë
12/23
Diell re shi

Gjirokastër
13/30
Diell re shi

Sarandë
17/27
Diell re