Health & Beauty

Mund të shkaktojë infeksione fatale, ja pse nuk duhet t’i fërkoni kurrë sytë!

Një fërkim i shpejtë i syve me duart tuaja pas një dite të gjatë mund të mos duket diçka e madhe. Por mjekët thonë se nuk është kurrë një ide e mirë për ta bërë këtë. Këtu janë shtatë arsyet pse duhet t’i rezistoni kësaj kërkese për të kruar:

1. Rrezik infeksioni

Duart tuaja nuk janë gjithmonë të pastra. Nëse po i jepni kolegëve tuaj duart, ju mund të transferoni infeksionin nga gishtat në sytë tuaj, tha Dr Deborah Lee nga Dr Fox Pharmacy për Huffington Post. Kjo mund të shkaktojë infeksione të tilla si blefariti, konjuktiviti, stinët, celuliti, keratiti dhe uveiti.

Celuliti është një infeksion që e bën lëkurën tuaj të dhimbshme, të nxehtë dhe të fryrë. Mund të jetë shumë serioze nëse e merrni në sy, thotë NHS: pjesa e bardhë e syrit tuaj mund të bëhet e kuqe. Nëse infeksioni nuk trajtohet shpejt, ai mund të përhapet në pjesë të tjera të trupit, si muskujt dhe kockat.

2. Mund të dëmtoni kornenë tuaj

Kornea juaj është shtresa e jashtme e qartë në pjesën e përparme të kokës së syrit dhe vepron si dritarja e syrit tuaj, thotë NHS. Fërkimi i vazhdueshëm i kornesë mund të shkaktojë gërvishtje të vogla në të të quajtura gërvishtje të kornesë. Syri juaj më pas bëhet rozë dhe është i lënduar dhe i ndjeshëm ndaj dritës.

Nëse keni diçka në sy si një copë druri të vogël ose një copë metali, shmangni fërkimin e tij, këshilloi Dr Deborah. Duke vepruar kështu, objekti mund të gërvisht kornenë tuaj ose mund ta futni më tej në sy, gjë që mund të jetë shumë e dhimbshme dhe mund t’ju duhet ta hiqni atë nga një mjek ose infermiere.

3. Enët e vogla të gjakut mund të çahen

Kjo mund të shkaktojë gjakosje në sy ose të krijojë rrathë të errët poshtë syve. Fërkimi i syve mund të shkaktojë rrathë të zinj pasi indi rreth syve është më i hollë se diku tjetër në trup. Ekspertët nga Instituti i Syve të Atlantikut thanë:

Lëkura delikate ka enë gjaku po aq delikate pikërisht poshtë. Kur fërkoni sytë, ata kapilarë dhe vena të vogla thyhen shumë lehtë dhe kjo shkakton mavijosje që i bën rrathët e errët të syve edhe më keq.

4. Mund të përkeqësoni gjendjet para-ekzistuese të syve

Nëse keni glaukoma, presion i rritur brenda syrit, fërkimi i kokës së syrit rrit më tej presionin në sy dhe mund të dëmtojë nervin optik. Kjo mund të shkaktojë përkeqësim të mëtejshëm të shikimit tuaj.

5. Mund të përkeqësoni simptomat e alergjisë

Nëse ethet e barkut ose polenit po ju shkaktojnë kruarje në sy, shpesh gjithçka që dëshironi të bëni është t’i bëni një rrëshqitje të shpejtë. Por fërkimi i syve tuaj të kuq dhe të ënjtur do t’i bëjë ata të prodhojnë lot shtesë, duke çuar në çlirimin e më shumë histaminës dhe përkeqësimin e problemit.

6. Ju mund të holloni kornenë tuaj

Fërkimi i vazhdueshëm i syrit hollon kornenë, duke e bërë atë të zhvillojë një lloj fryrje në formë koni të njohur si keratokonus. Kjo mund t’ju bëjë të humbni shikimin dhe ndonjëherë kërkon transplantim të kornesë.

7. Ju mund të plakni lëkurën rreth syve tuaj

Fërkimi i syve çon në trashje të lëkurës rreth syve, e njohur si likenifikimi. Kështu që ju mund ta bëni lëkurën rreth tyre të duket më e rrudhur.