Bota

Ndahet nga jeta aktori i njohur i “Sex and the City”!

Aktori i njohur Bruce MacVittie, i njohur më së shumti për rolet e tij në “The Sopranos” dhe “Sex and the City” ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare. MacVittie vdiq në një spital të Manhattan të shtunën dhe këtë e konfirmoi gruaja e tij, Carol Ochs, për New York Times të enjten. Nuk është zbuluar asnjë shkak i vdekjes së tij deri më tani.

MacVittie u bë gjerësisht i njohur për rolin e tij si Danny Scalercio në “The Sopranos”, si dhe paraqitjet e tij të përsëritura në “Law & Order” dhe “As The World Turns”. Karriera e tij filloi në Broadway, duke punuar si student i Al Pacino-s në prodhimin e vitit 1983 të “American Buffalo”. Më vonë ai mori rolin kryesor. Meritat mbresëlënëse të MacVittie përfshijnë shumë shfaqje të njohura, duke përfshirë rolet  në “Miami Vice”, “Sex and the City”, “Oz”, “Blue Bloods”, “Chicago Med” dhe “The Deuce”.

Aktori, i cili vinte nga Providence gjithashtu merrej me filma, duke u shfaqur në “Stonewall”, “Hannibal” dhe “Brooklyn’s Finest”. Një nga rolet e tij të fundit ishte interpretimi si Detektiv Hartigan në serialin e kufizuar të Netflix, fitues i çmimit Emmy, “When They See Us”.

“Unë e doja Bruce MacVittie,” tha Pacino, 82 vjeç, për New York Times.

Performancat e tij ishin gjithmonë shkëlqyese dhe mbresëlënëse. Ai ishte mishërimi i aktorit në vështirësi në Nju Jork dhe ai e bëri atë të funksionojë. Do të na mungojë.

Ylli i “Sex and the City” dhe “And Just Like That”, Evan Handler, i cili luan bashkëshortin e Charlotte York, Harry Goldenblatt në shfaqjet hit të HBO, i bëri homazhe gjithashtu aktorit.

E takova Bruce MacVittie për më shumë se dyzet vjet më parë. Ne kemi punuar dhe luajtur së bashku në mënyrë të përsëritur, si aktorë dhe si miq, gjatë dekadave që pasuan.

MacVittie ka lënë pas gruan e tij dhe vajzën e tyre, Sophia Oliva Ochs MacVittie.