Bota Film & Tv

Ndarja nga jeta e Mbretëreshës, Netflix pezullon xhirimet e serialit “The Crown”!

Prodhuesit e dramës historike të Netflix “The Crown” po pezullojnë prodhimin e sezonit të pestë pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II.

Në shenjë respekti, xhirimet në The Crown u pezulluan sot. Xhirimet gjithashtu do të pezullohen në ditën e funeralit të Madhërisë së Saj Mbretëreshës”, thanë ata në një deklaratë për CNN.

Seriali fitues i çmimit Emmy, i krijuar nga Peter Morgan, përqendrohet në mbretërimin e Mbretëreshës Elizabeth II. Sezoni 5 do të mbulojë ngjarjet e mbretërimit të monarkut të vonë në shekullin e 21-të. Shfaqja do të përfundojë pas sezonit të 6-të.

Mendohet se ky sezon do të shfaqë një episod të tërë që paraqet intervistën famëkeqe të Princeshës Diana me gazetarin Martin Bashir në programin “Panorama” të BBC-së. Sipas “The Sun”, Netflix ka shpenzuar miliona dollarë për xhirimin e episodit, duke cituar një burim të brendshëm që gjithashtu tha:

Për shkrimtarët, martesa e stuhishme midis Charles dhe Diana çoi në daljen e saj në intervistë dhe pasojat e këtij vendimi. Ata po bëjnë një investim të madh në këtë.

Polemikat rreth intervistës së “Panorama” shpërthyen në fillim të këtij viti kur një hetim i pavarur nga Lord Dyson zbuloi se BBC nuk i përmbushi standardet e larta të integritetit dhe transparencës, të cilat janë shenjë dalluese e tij. Hetimi zbuloi gjithashtu se Bashir falsifikonte dokumente për të marrë intervistën. Ai kërkoi falje, por pohoi se ishte krenar për intervistën.