Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Health & Beauty Lifestyle

Nëse fytyra juaj qëndron e fryrë gjithë kohës, kjo është një “alarm” dhe ja çfarë duhet të bëni!

Nëse zgjoheni çdo mëngjes dhe shihni se fytyra juaj është e fryrë, është një sinjal që ju duhet të kujdeseni më mirë për trupin tuaj. Ekzistojnë një sërë masash për t’u marrë parasysh, jo vetëm për pamjen tuaj, por gjithashtu duhet të merrni kontrollin mbi organet tuaja të brendshme për të ndaluar këtë problem.

Njihuni me disa këshilla të ekspertëve që mund t’ju ndihmojnë të minimizoni ënjtjen…

1. Kryeni një masazh limfatik 3-minutësh.

Për ta bërë fytyrën tuaj më pak të fryrë, keni nevojë për qarkullim më të mirë të gjakut. Mund ta provoni këtë teknikë:

1.Kryqëzoni krahët, siç tregohet në figurë. Vendosni 2 gishta në të dy anët e fillimit të qafës.
2.Filloni të bëni masazh poshtë duke rrëshqitur gishtat poshtë qafës. Aplikoni pak presion. Përsëriteni 10 herë.
3.Tani lëvizni gishtat në mes të qafës. Filloni të lëvizni përsëri poshtë. Përsëriteni 10 herë.
4.Vendosni 2 gishta nga të dy duart në mes të gjoksit tuaj. Filloni të rrëshqitni gishtat anash nëpër gjoks. Përsëriteni 10 herë.

2. Përdorni krem me vitaminë K.

Vitamina K përdoret kryesisht për produktet mjekësore të kujdesit të lëkurës. Ndihmon në shërimin e lëkurës, lehtëson skuqjen dhe minimizon ënjtjen. Kjo është arsyeja pse shpesh mund të gjeni vitaminë K në kremrat nën sy.

3. Konsumoni edhe kalium edhe natrium.

Veshkat tona mbajnë një ekuilibër të duhur midis natriumit, kaliumit dhe ujit në trup. Kur marrim shumë natrium, trupi përpiqet ta balancojë atë duke mbajtur ujin dhe fillojmë të dukemi të fryrë. Hani ushqim të lartë në kalium sa herë që hani ushqim të kripur për të mbajtur një ekuilibër të mirë.

4. Mos e lani fytyrën në dush.

Ekspertët rekomandojnë larjen e fytyrës me ujë të ftohtë në lavamanin e banjës tuaj për të zvogëluar ënjtjen. Shmangni larjen e fytyrës me pjesën tjetër të trupit tuaj nën dush.

5. Bëni dushin tuaj më pak të nxehtë.

Një dush i nxehtë mund të rrisë furnizimin me lëng dhe gjak në fytyrë. Kjo e bën lëkurën tuaj të duket e nxehtë dhe e fryrë. Nëse keni ende nevojë për temperatura të larta, thjesht hidhni pak ujë të ftohtë në fytyrë.

6. Moduloni estrogjenin.

Ka disa shenja të një çekuilibri të estrogjenit në trupin tuaj. Ato përfshijnë disa simptoma vizuale:

1.Hiperpigmentimi i lëkurës
2.Një fytyrë e fryrë

7. Kontrolloni marrjen e proteinave.

Një nga arsyet pse fytyra juaj duket e fryrë është një dietë me pak proteina. Kur trupi juaj ka mungesë të proteinave, lëngu brenda enëve të gjakut mund të rrjedhë në qelizat tuaja, kështu që mbani dietën tuaj të ekuilibruar gjithashtu.

8. Kontrolloni gjendjen tuaj tiroide.

Një fytyrë e fryrë mund të shkaktohet nga funksioni i ulët i tiroides. Simptoma të tjera të kësaj gjendje janë lodhja, shtimi në peshë dhe kapsllëku. Konsultohuni me mjekun tuaj nëse përjetoni ndonjë nga këto kushte.