Botë e Çuditshme Film & Tv

Nëse po mendoni të lyeni dhomën tuaj në ngjyrë rozë, fatkeqësisht nuk mundeni! Bota ‘në mungesë’ të bojës, shkak filmi “Barbie”!

Krijimi i sfondit të përsosur për filmin e ardhshëm “Barbie” kërkonte aq shumë bojë rozë sa çoi në një mungesë globale, sipas projektueses së prodhimit të tij. Sarah Greenwood në një intervistë të fundit me Architectural Digest, u shpreh se “botës i mbaroi ngjyra rozë”.

Greenwood, e cila është nominuar për gjashtë çmime Oscar, duke përfshirë për drejtimin artistik të “Pride & Prejudice” dhe “Atonement”, tha se ndërtimi i setit përfshinte sasi të mëdha të bojës rozë fluoreshente. Në filmin “Barbie“, i cili del në kinema më 21 korrik, luan Margot Robbie në rolin kryesor dhe Ryan Gosling si i dashuri i saj, Ken.

Greta Gerwig, e cila drejtoi dhe bashkë-shkroi skenarin me Noah Baumbach, i tha revistës se ngjyra ishte shumë e rëndësishme për filmin. Ajo u shpreh se:

Doja që trëndafilat të ishin shumë të ndezura dhe gjithçka të ishte pothuajse e tepërt.

Kjo ishte pjesë e asaj që Gerwig e përshkroi si “fjalë për fjalë duke krijuar universin alternativ të Barbie Land”. Ekipi me bazë në Londër porositi një “Dreamhouse” të Barbie në internet për të ndezur imagjinatën e tyre. Ata morën frymëzim të mëtejshëm nga modernizmi i mesit të shekullit të Palm Springs. Greenwood u shpreh:

Gjithçka rreth asaj epoke ishte e qartë. U përpoqëm ta bënim Barbie-n reale përmes kësaj bote joreale.

Në një email për CNN, Lauren Proud, nënkryetare e marketingut dhe përvojës dixhitale për kompaninë e bojrave Rosco, konfirmoi se prodhimi përdorte shumë ngjyrë, por shtoi se kishte faktorë të tjerë të përfshirë në bojën rozë. Ajo u shpreh:

Grupet po zhvilloheshin gjatë një kohe kur ne ende po përjetonim problemet e zinxhirit të furnizimit global dhe furnizimi me bojë u godit veçanërisht rëndë. Ne dhamë gjithçka që mundëm, ata i morën të gjitha. Mezi presim të shohim se si duket në film.