Bota Botë e Çuditshme Travel

Nga skifteri si pasagjer dhe deri tek humbja e fustanit të nusërisë/Njihuni me gjërat më të çuditshme që kanë ndodhur në avion!

Kur hipim në një avion, shumica prej nesh shpresojnë për që të kenë një person të këndshëm në sediljen ngjitur dhe pse jo të kenë një eksperiencë të mirë dhe të argëtohen gjatë fluturimit. Por ndoshta ndonjëherë mund të ndodhin edhe të papritura. Shumë pasagjerë nuk kanë pasur një fat të tillë gjatë fluturimit të tyre pasi mund të kenë përjetuar ose mund të kenë parë gjëra nga më të çuditshmet. Ne do t’ju tregojmë disa nga ngjarjet në dukje të pazakonta dhe mjaft të çuditshme që mund të kenë ndodhur gjatë fluturimit në avion.

Dera e avionit nuk ishte mbyllur siç duhet 

Gjëja e fundit që dëshironi të kuptoni 40 minuta pas fluturimit është se dera nuk është e mbyllur siç duhet. Por kjo është pikërisht ajo që ndodhi në një fluturim nga Filipinet në Korenë e Jugut në vitin 2016. Asnjë pasagjer nuk u dëmtua, por të gjithë morën dëmshpërblim për këtë incident të ndodhur.

Një burrë ka ndezur në mënyrë të rreme alarimin e emergjencës

Na vjen keq t’ju njoftojmë se aktivizimi i alarmit të emegjencës nuk do t’ju ndihmojë që të zbrisni më shpejt nga avioni. Në fakt, siç zbuloi një burrë në një fluturim të China Airways në vitin 2014, ka të ngjarë t’ju vonojë edhe më shumë. Ai shkaktoi dëme me vlerë rreth 10,000 £ (13,100 dollarë) dhe pasagjerët mbetën të bllokuar për dy orë.

Një cigare elektronike shpërtheu

Cigaret elektronike mund të rezultojnë të rrezikshme për shkak të baterive të tyre me përmbajtje litiumi dhe njëra shpërtheu në një aeroplan në Aeroportin Ndërkombëtar Hartsfield Jackson Atlanta në vitin 2016. Për fat të mirë askush nuk u dëmtua dhe fluturimi u vonua vetëm me 20 minuta.

Shpendë të ndryshëm në bord

Nuk është e pazakontë që linjat ajrore të Lindjes së Mesme të kenë disa palë krahë shtesë. Jo vetëm që zogjtë grabitqarë mund të kenë pasaportat e tyre, por nuk kanë nevojë të mbahen në kafaze kur avioni është në fluturim. Megjithëse linjat ajrore zakonisht e kufizojnë numrin e zogjve në avion në vetëm gjashtë, ju mund ta gjeni veten të ulur pranë një – dhe në rastin e një fluturimi të pazakontë për në Jeddah – deri në njëzet skifterë.

Një fustan nusërie i harruar

Planifikoni të martoheni jashtë vendit? Mos harroni të merrni fustanin e nusërisë kur të zbarkoni. Një sondazh i Skyscanner në vitin 2013 që pyeti ekuipazhin e kabinës pa një stjuardesë duke raportuar se dikush kishte lënë fustanin e nusërisë në dollapët e sipërm. Nuk mund ta zëvendësosh atë pa doganë.

Papa mund t’ju martojë 

Kur Papa Françesku ishte në një fluturim për në Kili, Carlos Ciuffardi dhe Paola Podest i thanë atij se një tërmet i madh kishte shkatërruar kishën me të cilën ata kishin planifikuar të martoheshin. Kështu Papa Françesku vendosi ta martonte çiftin pikërisht gjatë fluturimit.

Duke u martuar në qiell

Çifti Daredevil Darren McWalters dhe Katie Hodgson u ngjitën në qiell për t’u martuar, por ata zgjodhën ta bënin këtë duke qëndruar në krahët e një avioni, 1000 metra në ajër. I nderuari i tyre e kreu ceremoninë nga një aeroplan tjetër përpara. Çuditërisht, nuk ishte hera e parë që ai bënte një martesë të tillë.

Mbështetje emocionale nga një majmun?

Shumë linja ajrore amerikane janë çuditërisht fleksibël kur bëhet fjalë për kafshët mbështetëse emocionale, por vetëm nëse kanë dokumentet e duhura. Gizmo marmoset arriti në një fluturim nga Vegasi në Ohio, por mungesa e dokumentacionit të pronarit të tij bëri që ata të futeshin më vonë në listën e linjave ajrore të ndaluara për fluturime.

Kërpudhat shkaktuan një ulje emergjente

Një kavanoz i thjeshtë me supë me kërpudha dikur bëri që një aeroplan të bënte një ulje emergjente pasi filloi të rridhte në dollapin e sipërm. Ai pikoi mbi një burrë me një alergji të rëndë ndaj kërpudhave dhe avioni i Ryanair që fluturonte nga Brukseli në Dublin duhej të ulej në Gjermani.

Bletë në avion

Kontrollorët e trafikut ajror kishin një lloj tjetër trafiku me krahë për t’u përballur pasi mijëra bletë vendosën të strehoheshin nën krahun e një avioni në Dallas në vitin 2015. Bleta mbretëresha kishte fluturuar nën krah dhe bletët e saj të kujdesshme e ndiqnin atë. Para se avioni të mund të ngrihej, një bletërritës vendas u thirr për t’i hequr ato, duke shkaktuar një vonesë prej një ore.

A e ndjen erën e djegies?

Askush nuk dëshiron të nuhasë djegien në aeroplan, por një fluturim i American Airlines nga Bostoni në Miami në vitin 2014 duhej të bënte një kthesë të shpejtë për shkak të aromës së tymit në të gjithë aeroplanin. Më vonë u zbulua se shkaku ishte thërrimet e djegura të një fete buke.

Debat i madh për frutat e thata

Një grua që udhëtonte me Korean Air në klasin e parë u zemërua gjatë një fluturimi për një qese me fruta të thata. Jo sepse kishte alergji, por sepse i dhanë një pako me fruta të thata pa i kërkuar. Dhe ato nuk iu servirën në një pjatë. Fluturimi tashmë po lëvizte në pistë, por u kthye dhe ajo u hoq nga fluturimi. Pasagjeri, një ekzekutiv i aviacionit, u dënua me një vit burg në Korenë e Jugut.

Bagazhi i humbur

Sigurisht që është e bezdisshme kur një linjë ajrore humbet bagazhin tuaj. Por, çka nëse ai bagazh do të ishte 172 shufra ari që peshonin më shumë se 3000 kg? Çelësi i një avioni në Rusi u hap gjatë ngritjes dhe shpërndau ngarkesën e tij në të gjithë pistën. Shufrat e arit, diamantet dhe gurët e çmuar kishin vlerë rreth 362 milionë dollarë (275 milionë funte).