Botë e Çuditshme

Një burrë qëllon dy herë ariun pasi i kishte ngrënë pulat, por i njëjti ari rikthehet për të marrë hakun…

Një burrë nga Oregon që qëlloi një ari që kishte ngacmuar pulat e tij u sulmua nga e njëjta kafshë të nesërmen. Craig Lankford qëlloi arushin të martën në mbrëmje pasi vuri re se krijesa gjigante po shqetësonte pulat që ai mban në shtëpinë e tij në La Grande, një qytet me rreth 13,000 banorë në Oregon lindor.

Kur Lankford doli mëngjesin e ardhshëm për të provuar dhe kërkuar për grizzly-n, ai qëlloi krijesën për herë të dytë pasi e takoi atë pranë pronës së tij në Owsley Canyon Road, sipas një njoftimi për lajmet nga Zyra e Sherifit të Qarkut Union. Ztra e sherifit njoftoi:

Menjëherë pasi ariu sulmoi Lankford.

Deputetët u njoftuan për sulmin vetëm pas orës 7:30 të mëngjesit të së mërkurës dhe mbyllën menjëherë rrugët aty pranë dhe zonën fqinje të rekreacionit Mount Emily, duke shpresuar për të kontrolluar ariun e plagosur dhe për të shmangur sulme të mëtejshme. Sipas zyrtarëve të Departamentit të Peshkut dhe Kafshëve të Egra në Oregon:

Arinjtë e plagosur mund të jenë veçanërisht të rrezikshëm.

ODFW është në dijeni të të paktën tre incidenteve kur arinjtë e plagosur sulmuan gjahtarët që i kishin qëlluar por nuk i kishin vrarë. Asnjë nga ato sulme nuk ishte fatale. Ndërsa sulmet e arinjve janë të rralla, ato priren të ndodhin më së shumti kur arinjtë plagosen, kur ushqehen nga njerëzit dhe humbasin kujdesin e tyre natyror ose kur habiten nga njerëzit ose kafshët e tjera.

Me ndihmën e Shërbimeve USDA Wildlife Services, rreth orës 11:00 një ari në përputhje me përshkrimin e Lankford u vu re pranë vendit të sulmit dhe u eutanizua.

U krye një nekropsi dhe fragmente plumbash në përputhje me raportin e Lankford konfirmuan se ariu që ishte marrë ishte ai i përfshirë në sulm. Lankford pësoi lëndime në krahë dhe në kokë, por pritet të shërohet. Aktualisht ai po trajtohet në një spital të zonës. Oregon nuk ka dokumentuar ndonjë sulm fatal të ariut.