Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Travel

Një fotografe nga Bjellorusia kap jetën e përditshme në qytetet indiane…

Anastasiya Dubrovina ka qenë një fotografe për rreth 11 vjet. Karriera e saj filloi me projekte të vogla komerciale dhe xhirime dasmash në qytete të vogla. Sot, ajo jeton në Moskë, dokumenton jetën e një galerie të artit bashkëkohor dhe krijon projekte arti kushtuar Rusisë bashkëkohore, kujtimeve dhe fëmijërisë.

Ajo i kombinon këto aktivitete me udhëtimin nëpër botë duke fotografuar me kamerën e saj. Fotografitë më poshtë janë marrë nga Anastasiya Dubrovina në udhëtimin e saj të parë jashtë vendit si fotografe udhëtimi.

Asnjë udhëtim i imi nuk mund të bëhet pa fotografi, ndoshta sepse dua të eksploroj, ruaj dhe sjell përsëri sa më shumë vende të panjohura që mundem.

Kamera e parë e punës e Anastasiya ishte një Canon d400. Me ndihmën e kësaj pajisje, ajo fotografoi mallra të ndryshme të klientëve të saj të parë: ëmbëlsira, tufa me lule, mostra dyshemeje dhe më shumë. Tani, fotografia preferon një aparat fotografik Fuji Sipas mendimit të saj, kjo aparat fotografik është perfekt për udhëtarët.

India ishte e destinuar të bëhej një moment kryesor në jetën e Dubrovinës.

Këto fotografi ishin seria ime e parë e udhëtimit. Më pas, kuptova saktësisht se çfarë dua të xhiroj gjatë udhëtimit, çfarë më duhet për këtë dhe si ta organizoj procesin.

Udhëtimi i fotografes në Indi zgjati rreth 2 javë. Filloi në jug, në Kerala dhe vazhdoi në veri në qytete si Delhi, Agra, Jaipur, Jodhpur, Varanasi, Sarnath dhe Khajuraho.

Sipas Anastasiya Dubrovina, India nuk është vetëm një destinacion i rëndësishëm për fotografët, por edhe për mendjet kureshtare.

Qyteti ku dua të udhëtoj përsëri dhe përsëri, edhe pse kam qenë atje dy herë, është Varanasi. Është plot kaos, por është e botës tjetër në të njëjtën kohë. Pelegrinët grumbullohen këtu për të vdekur dhe dalin nga rrota Samsara përmes djegies në brigjet e lumit Ganges.

Për një fotografe udhëtimi nga Bjellorusia, India mund të jetë magjepsëse për shkak të vendasve dhe jetës së tyre të përditshme. Lopë të kudondodhura, tempuj të fshehur, shtylla funerali dhe një mori aromash janë ndër kujtimet autentike të Dubrovinës për Indinë.

Në qytetet e vogla të Indisë, njerëzit ende ndjekin sistemin e kastës. Në qytetin e Varanasi, rituali i shenjtë i funeralit ndodh çdo ditë. Rrugët qendrore të Delhit mishërojnë idenë e kaosit absolut. Dhe lagjet e varfra të Mumbait duken bukur, por të lënë pas dore. Anastasiya pranoi se këto aspekte ishin më të habitshmet në udhëtimin e saj në Indi.

 

Unë do ta përshkruaja paletën indiane si okër dhe portokalli, por në pluhur dhe smog. Ashtu si ngjyra e erëzave, të cilat përzihen me papastërtitë në rrugë dhe ngrihen në ajër.

Anastasiya Dubrovina na tregoi historinë pas një prej fotografive të saj të preferuara nga India:

Më pëlqen kjo fotografi nga Jaipur, një qytet rozë i ndërtuar me gurë me ngjyra. Në foto, shihni bllokime të trafikut në mbrëmje. Pas një shëtitje të gjatë në qytet, u ngjita në çatinë e një ndërtese të rastësishme për të bërë një pushim. Kishte një tempull miniaturë në çati. Një burrë me një fashë në kokë u lut pa lëvizur, dhe unë nga ana tjetër, u përpoqa të mos ndërhyja në lutjen e tij.

Përbërja ka një rëndësi të madhe në imazhet e Anastasiya. Ajo përdor ritmin vizual, njollat me ngjyra, kompozime simetrike dhe rregullin e të tretave për të treguar histori rreth heronjve në kornizat e saj.

Për sa i përket përbërjes, unë praktikoj simetri dhe minimalizëm. Së pari, syri kap personazhin kryesor të kornizës dhe gjithçka tjetër është ndërtuar rreth tyre.

Anastasiya Dubrovina shpejt gjeti gjuhë të përbashkët me njerëzit që takoi në Indi. Sipas mendimit të saj, është e rëndësishme të tregoni mirësi dhe respekt.

Në Indi, negociatat me njerëzit nuk ishin problem. Të gjithë janë mendjehapur, miqësorë dhe duan të njihen me ju.