Food & Drink Health & Beauty

Një frut si qitro dhe vlerat e tij jashtëzakoshme ushqyese, ja çfarë duhet të dimë për të…

Qitro është një frut subtropikal i pasur, i cili ka një lëkurë të mprehtë, të thartë deri në gjysmë të ëmbël. I njohur si fruti më freskues dhe më i shëndetshëm, profili ushqyes i qitros është mjaft i larmishëm dhe mund të pasurojë këdo me vlerat e shumë lëndëve ushqyese, duke përfshirë vitaminën C, B6, magnezin, fosforin, acidin folik dhe shumë të tjera. Kur konsumohet me një dietë të ekuilibruar mirë, ky frut ushqyes mund të ofrojë disa përfitime shëndetësore duke u bërë një shkop magjik për këmbët tuaja të shkëlqyera dhe mirëqenien e përgjithshme. Këtu ju sjellim përfitime të pabesueshme shëndetësore të qitros që do t’ju inkurajojnë ta përfshini atë në dietën tuaj.

Zvogëlon rrezikun e aciditetit

Qitro përmban nivele të larta të acidit citrik i cili ka natyrë alkaline dhe nxit tretjen. Naringina është një përbërës i pranishëm në këtë agrume që ndihmon në aciditetin dhe përmirëson sistemin e tretjes. Ndihmon më tej në mbajtjen e infeksioneve bakteriale dhe mbron shëndetin nga ftohja, kolla dhe gripi.

 Ndihmon në mirëfunksionimin e metabolizmit

Qitro posedon sasi të përshtatshme të përbërjeve bimore që kanë aftësinë për të reduktuar nivelet e larta të insulinës dhe si rezultat, miratojnë humbjen e peshës. Të apasionuar pas shëndetit të ndryshëm e quajnë qitron një djegës të shkëlqyeshëm të yndyrës. Për më tepër, ka nivele jashtëzakonisht të ulëta të niseshtës, gjë që e bën atë një shtesë të mirë në dietën e atyre me diabet. Qitro gjithashtu përmban përmbajtje të lartë fibroze që mund të frenojë dëshirat tuaja, ndërsa ju bën të ndiheni më të ngopur për një periudhë të zgjatur, duke hequr kilogramët e tepërt.

Ndihmon lëkurën

Thuhet se qitro bën një përpjekje në nivelin qelizor, duke rritur shtrirjen e ATP-së, e cila në fund të fundit shton një oomph ndërsa lehtëson punët tuaja të përditshme. Një përbërës i quajtur Nootkatone i pranishëm në frutin e qitros përgatit trupin tuaj për të luftuar lodhjen e përditshme dhe letargjinë duke ju mbajtur të ngopur dhe të ngopur. Përveç kësaj, prania e përmbajtjes së lartë të ujit në këtë frut të jashtëzakonshëm ndihmon në mbajtjen e lëkurës të shëndetshme dhe të zhdërvjellët duke zbutur dëmtimet e shkaktuara nga rrezet e rrezikshme UV të diellit.

 Forcon kockat

Qitro përfshin sasi të konsiderueshme të kalciumit që shton shëndetin e kockave. Konsumimi i rregullt i këtij fruti parandalon osteoporozën, zvogëlon efektin e plakjes në shëndetin e kockave, përmirëson shëndetin kardiovaskular dhe mbron trupin nga mangësitë e mikronutrientëve. Për më tepër, përmasat e mëdha të antioksidantëve të disponueshëm në grejpfrut ndihmojnë në reduktimin e triglicerideve dhe rritjen e shëndetit dhe mirëqenies së përgjithshme.