Celebrities Film & Tv Gossip Showbiz

Një karrirerë e suksesshme për aktorin JB Smoove, ja sa shkon vlera e pasurisë së tij…

Komediani dhe aktori J.B. Smoove ka shijuar një karrierë të gjatë në Hollywood dhe është i preferuari në mesin e fansave të komedisë falë rolit të tij në serialin televiziv hit “Curb Your Enthusiasm”, krijuar nga Larry David. 57-vjeçari, emri i plotë i të cilit është Jerry Brooks, është përfshirë në skenën e stand-up komedisë që nga vitet 1990. J.B. Smoove ka një vlerë neto të vlerësuar prej 5 milionë dollarësh.

Komediani fitoi famë për pjesëmarrjen e tij në Def Comedy Jam të Russell Simmons në vitet ’90. Ai njihet edhe për paraqitjet e tij në serialin “Everybody Hates Chris”. Smoove kaloi 3 vjet si shkrimtar dhe anëtar i kastit të shfaqjes hit komedi të NBC Saturday Night Live. Në vitin 2007, gjatë kohës së tij me shfaqjen, ai fitoi një çmim të Skuadrës së Shkrimtarëve të Amerikës. Madje, aktori shkroi një libër në vitin 2017 nga këndvështrimi i personazhit të tij të quajtur “The Book of Leon: Philosophy of a Fool”.

Përveç roleve të tij televizive dhe shfaqjeve humoristike, ai ka tituj të dukshëm edhe në filma si “Spider-Man: Far From Home”, “Spider-Man: No Way Home”, “Mr. Deeds”, “With or Without You” , “Pootie Tang” dhe “We Bought a Zoo”. Përpara se të njihej për karrierën e suksesshme, Brooks fitonte para për jetesën duke qenë një shitës derë më derë aparatesh zjarri dhe si riparues që rregullonte makineritë e gazrave në bare dhe restorante. J.B. Smoove është me origjinë nga Plymouth, Karolina e Veriut, por u zhvendos në Mount Vernon, Nju Jork në një moshë të re. Smoove ka një diplomë si grafik design dhe inxhinieri nga Universiteti Shtetëror Norfolk.

Në vitin 2007 aktori u martua me këngëtaren Shahidah Omar dhe ai ka një vajzë të quajtur Jerrica Brooks nga një lidhje e mëparshme.