Fashion Health & Beauty Lifestyle

Një vath i vetëm, si të dukeni sa më stil me këtë trend…

Dy dekada më parë, një byzylyk ishte xhevahiri i duhur për të shprehur personalitetin tuaj dhe për të treguar historinë e jetës suaj. Në të vërtetë, byzylykët kanë një histori të pasur dhe të thellë, që daton që në vitet 400 para Krishtit. Kohët e fundit, në shekullin e 19-të, ato u përhapën gjerësisht nga Mbretëresha Victoria, gjatë zisë së burrit të saj, Princit Albert. Filloni me një vath të vetëm, simbolik dhe ndërtoni historinë tuaj. Hapi juaj i parë mund të jetë po aq i thjeshtë sa të zgjidhni një dizajn të frymëzuar nga amuleti i mbushur me simbolikë hajmali.

Vathi ‘Reverie’ i Foundrae ka një medaljon të punuar me dorë prej ari 18 karatësh, të stolisur me një majë të vogël, e cila përfaqëson një jetë plot gëzim. Ole Lynggaard Copenhagen, ndërkohë, ka vizatuar mbi një gjarpër që shkëlqen, për të krijuar një vath të vetëm të mrekullueshëm. Gjarpërinjtë konsiderohen gjerësisht një simbol i mbrojtjes, shërimit dhe rilindjes, duke ofruar zgjedhjen perfekte për të përfaqësuar një kapitull të ri të jetës, për të shpërblyer elasticitetin ose për të festuar një sfidë të pushtuar. Stilistja me bazë në New York, Maria Tash thotë se:

Unë isha një nga markat e para që shisja një vathë të vetëm. Në fillimin e viteve 1990, kjo ishte e pazakontë, por fliste për lirinë e mospërputhjes me traditat e vjetra të bizhuterive. Tani, nuk ka më rregulla shoqërore për simetrinë dhe përputhjen e të dy veshëve; çdo pirsing është mjeti i tij autonom për zbukurim.

Vathi i parë i vetëm që nxorri në treg Bille Brahe ishte dizajni i saj “Croissant” por stilistja daneze tani ofron një gamë të plotë të stileve të vathëve me diamant dhe perla për të zgjedhur. Kohët e fundit, Bille Brahe ka eksploruar edhe motive më lozonjare nga dizajni i saj ‘Dauphin’, i cili mund të shërbejë si një manifestim gëzimi dhe optimizmi, deri te stili ‘Rosette de Diamant’, një hark me diamant të çmuar, simbolike për të festuar një moment të veçantë në jetën tuaj. “Trend-i i një vathi është me të vërtetë i popullarizuar gjatë sezoneve të fundit”-pranon Edwina Hilton, blerëse e bizhuterive në NET-A-PORTER.

Ata që kërkojnë stile kuptimplote duhet të shikojnë modelet e Jacquie Aiche, me pendët që mbeten një zgjedhje popullore për të kujtuar të dashurit e humbur ose për të pranuar praninë e engjëjve. Diku tjetër, dizenjot e breshkave, gaforreve dhe krokodilit të Yvonne Léon flasin për aventura ekzotike. Të gjithë kanë interpretimin e tyre të motiveve të çuditshme. Merrni pak kohë për të eksploruar dizajnet e “Love Bug” nga Mason dhe Books dhe hijeshinë rozë të safirit “EarWish” të Robinson Pelham. Vathët janë një mënyrë vërtet argëtuese për të qenë kreativ dhe për t’u shprehur”, shpjegon Kordas. “Më pëlqen të përziej të gjitha format dhe gjatësitë, të gjata, të shkurtra, të mesme. Kjo ju lejon të tregoni individualitetin tuaj,” shpjegon ajo.