Celebrities Fashion Lifestyle

Një vështrim i paharrueshëm i stilit të yllit të rock-ut, Marc Bolan!

Viti 1971 konsiderohet gjerësisht si një vit kyç në muzikë. Ishte kur John Lennon këndoi “Imagine” dhe Marvin Gaye publikoi “What’s Going On”. Ishte gjithashtu viti kur Marc Bolan, vulosi vendin e tij si mbret i një zhanri të ri, ‘glam rock’. Ai e bëri këtë përmes këngëve të parezistueshme, të tilla si “Ride A White Swan” dhe një sens stili që ndoshta ndryshoi veshjet e meshkujve përgjithmonë.

Gjatë xhirimit të dokumentarit të Ringo Starr, ‘Born To Boogie’ në pronën e Lennon-it në Ascot, Berkshire, Bolan ishte i madhërishëm. Veshja që ai kishte veshur, pantallona të kuqe, një xhaketë sportive me print leopardi, bluzë Lurex dhe këpucë Mary Jane do të ishin veshje dite për Harry Styles ose Lil Nas X tani. Megjithatë, në vitet 1970, Bolan dukej si një krijesë nga një planet tjetër.

Stili i tij pionier u nënvizua nga paraqitjet e tij po aq të mrekullueshme televizive. Kur T.Rex performoi “Hot Love” në ‘Top Of The Pops’ në 1971, Bolan veshi një kostum marinari saten. Në vitin 2020, kitaristi i U2, The Edge, i tha ‘The Guardian’ herën e parë që pa Bolan në TV se:

Ai ishte “magjik, i rritur seksualisht, androgjen, me këtë shkëlqim dhe grim. Është qesharake, kërcimtarët e epokës ishin legjendarët e ‘Pan’s People’, ai ishte shumë më intrigues seksualisht se ata. Nuk kisha parë kurrë diçka të tillë.

Në një intervistë me BBC në 1974, Bolen tha se shkëlqimi ishte spontan. Ishte ndikimi i grimit të Chelita Secunda, një stiliste dhe bashkëshorte e menaxherit të Bolan në atë kohë. David Bowie dhe Elton John ishin gjithashtu atje dhe u bashkuan. Nëse këta burra formonin triumviratin e këtij stili dekadent, Bolan ishte ndoshta ai me interesin më të gjatë për modën dhe imazhin.

Ai lindi si Mark Feld në 1947 në Stoke Newington, në veri të Londrës. Në kohën kur ishte adoleshent, ai ishte i njohur në skenën e modës. Ai vishte kostume portokalli të ndezura në shkollë. Ai modelonte pavarësisht shtatit të tij të vogël dhe u shfaq në kopertinën e revistës ‘Town’. Në një intervistë ai zbuloi një koleksion veshjesh që përfshinte 10 kostume, 8 xhaketa sportive, 15 palë pantallona të gjera, rreth 20 xhaketa, 3 xhaketa lëkure, 2 xhaketa kamoshi, 5 ose6 palë këpucë dhe 30 kravata.

Në mesin e viteve 1960 ai ndryshoi emrin e tij dhe ndoqi me zell një karrierë në muzikë. Ai eksperimentoi fillimisht me stilin e poetit të një kafeneje me një kapelë bukëpjekësish. Bolan ishte shumë vite përpara kohës së tij sa i përket krijimit të një stili që eliminonte dallimet midis veshjeve të meshkujve dhe femrave. Ai veshi rrobat e grave, taka, përdori shkëlqyes buzësh dhe labelin eksperimental Alkasura, i cili dizajnoi veshjen e tij “Hot Love”.

Në një intervistë me Cameron Crowe për revistën ‘Creem’ në 1973, ai ishte i vetëdijshëm se si një pamje e tillë mund të nxiste karrierën e një ylli rock-u.

95% e suksesit tim është mënyra se si dukem.

Në vitet 1970 me mjekër, Bolan dukej si një krijesë nga një planet tjetër. Sir Elton i tha ‘The Guardian’ se shoku i tij ishte ylli i përsosur i popit. Këngët e tij ishin të shkëlqyera. Rekordet e tij tronditën. Ai kishte qëndrim. Ai kishte aftësi interpretuese. Ai dukej përrallor. Por ishte ndoshta përkushtimi ndaj pamjes së tij, i cili u pa gabimisht nga kritikët reaksionarë të rock-ut si dëshmi se ai nuk e merrte seriozisht muzikën.

Në vitin 2020, u publikua një album homazhi me kopertinat e Bolan nga muzikantë duke përfshirë U2, Mr Nick Cave dhe Peaches. Artistë të tillë si Lenny Kravitz, Prince dhe Slash të gjithë i kanë dhënë vëmendje pamjes së Bolan. Më shumë se 50 vjet nga ajo xhaketë sportive me print leopardi dhe përsëri mbetet diçka për t’u imituar.