Celebrities Gossip Showbiz

Një vit me surpriza! Ja 20 ngjarjet më të paharrueshme që kanë ndodhur gjatë vitit 2020…

Ndërsa kufizimet e pandemisë filluan të zvogëlohen në vitin 2021, më në fund u rikthyen filmat, muzika, dasmat dhe ngjarjet që ishin pezulluar. Pas 18 muajsh pritje, fansat më në fund u trajtuan me këngën e mjellmës të Daniel Craig si 007 në “No Time To Die”, ndërsa në Bollywood dasma e vitit mes Vicky Kaushal dhe Katrina Kaif u zhvillua më 8 dhjetor.

Gjithashtu, jo vetëm që i thamë lamtumirë “Keeping Up With The Kardashians” pas 14 vitesh transmetim, por Kim i tha lamtumirë edhe burrit të saj prej shtatë vitesh, Kanye West (i cili ndryshoi emrin në Ye këtë vit), duke paraqitur kërkesën për divorc në shkurt. Arrestimi i djalit të Shah Rukh Khan, Aryan, bëri bujë, ashtu si edhe tragjedia që u shpalos në xhirimet e filmit “Rust” të Alec Baldwin, kur kineastja Halyna Hutchins u vra tragjikisht.

Në fund të fundit, megjithatë, viti na dha disa momente të përzemërta për t’u kujtuar, duke përfshirë patentën e shoferit të Olivia Rodrigo, memen e famshme të Bernie Sanders, muzikë të re nga Adele dhe shumë biseda rreth asaj se si mund të kalonim personalisht në makthin distopian të mega-hitit të Netflix “Squid Game”. Këto janë 20 nga momentet më epike dhe të paharrueshme të kulturës pop nga viti 2021…

Janar

Olivia Rodrigo publikon himnin “Sour”

Ish-ylli i Disney-t lëshoi ​​patentën e saj debutuese të vetme më 8 janar, me këngën që debutoi në vendin e parë në Billboard Hot 100, dhe theu rekordet e transmetimit. Këngët e saj vijuese “deja vu” dhe “Good 4 u” i paraprinë publikimit në maj të albumit të saj që thyen rekord, “Sour”, i cili debutoi në numrin 1 në tabelën Billboard 200 dhe kaloi gjithsej pesë javë në vend. Rodrigo u ftua në Shtëpinë e Bardhë në korrik për të inkurajuar të rinjtë që të vaksinohen.

Dorezat e Bernie Sanders bëhen virale

Më 20 janar, të gjithë sytë duhet të ishin drejtuar tek inaugurimi i Joe Biden si Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Më pas Bernie Sanders u shfaq në ditën e ftohtë, i veshur me një palë dorashka të thurura kafe dhe vodhi shfaqjen. Ish-kandidati presidencial u bë viral për zgjedhjen e tij në inaugurim, duke u shfaqur në referencat e kulturës pop për disa javë më pas.

Shkurt

Ndarja e Kim Kardashian dhe Kanye West

Ylli i “KUWTK” bëri kërkesë për divorc në shkurt, duke kërkuar t’i jepte fund martesës së saj shtatëvjeçare me reperin. Dyshja, të cilët kanë katër fëmijë së bashku, u përpoqën ta mbanin ndarjen miqësore, me Kim të pranishme në fillim të lansimit të albumit “Donda” të West në gusht. Në nëntor, West dukej se kishte ndryshuar mendje për ndarjen, duke thënë për podcastin “Drink Champs”:

Fëmijët e mi duan që prindërit e tyre të qëndrojnë së bashku… Unë dua që ne të jemi bashkë.

Mars

Intervista ‘bombë’ e Harry dhe Meghan me Oprah

Në një nga ngjarjet televizive më të ndjekura të dekadës, Princi Harry dhe Meghan Markle u ulën me prezantuesen e emisionit amerikan, Oprah Winfrey, për një intervistë. Dyshja diskutuan martesën, marrëdhënien, fëmijët dhe problemet e shëndetit mendor. Ata gjithashtu zbuluan se një anëtar i familjes mbretërore, pa e përcaktuar kush, kishte pyetur veten se çfarë ngjyre lëkure do të kishte fëmija i tyre i parë, djali Archie.

Prill

Bennifer

Marrëdhënia e hershme u kthye në raundin e dytë kur Ben Affleck dhe Jennifer Lopez u ribashkuan në prill të këtij viti. Pas romancës së tij me aktoren e “Knives Out”, Ana De Arnas, Affleck filloi të takohej me ish të fejuarën e tij J-Lo pasi ajo u nda nga ish-ylli i bejsbollit, Alex Rodriguez. Dyshja fillimisht filluan të takoheshin në dhjetor 2001, duke fituar pseudonimin ‘Bennifer’, përpara se të ndalonin fejesën në vitin 2004.

Maj

‘Friends: The Reunion’

Kasti i shfaqjes televizive “Friends” u ribashkua 17 vjet pasi episodi i fundit u transmetua në maj të vitit 2004. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry dhe David Schwimmer, të njohur si Rachel, Monica, Phoebe, Chandler, Joey dhe Ross, u rikthyen në skenën e zërit ku u filmua shfaqja, përpara se të intervistoheshin para një publiku, së bashku me bashkë-krijuesit e shfaqjes.

Qershor

Motrat Kardashians-Jenner thonë lamtumirë

Pas 14 vitesh transmetim dhe 210 episodesh, më 20 qershor u transmetua episodi i fundit i “Keeping Up with the Kardashians”. Fansat e familjes së realitetit televiziv i panë anëtarët të rriteshin në ekran, të fillonin karrierën e tyre, të martoheshin, divorcoheshin, bënin fëmijë dhe bëheshin miliarderë. Edhe pse seriali mund të kishte përfunduar, familja ka nënshkruar një marrëveshje të re me rrjetin televiziv amerikan “Hulu”, me përmbajtje të re që pritet në vitin 2023.

Korrik

Gara e miliarderëve në hapësirë

Jeff Bezos dhe Richard Branson u bënë tituj të lajmeve kur dy miliarderët u përfshinë në një garë për të parë se kush mund të raketonte i pari në hapësirë. Shefi ekzekutiv i “British Virgin Branson” fitoi garën, me mjeshtërinë e tij Virgin Galactic që arriti kufijtë e jashtëm të atmosferës së tokës më 11 korrik, ndërsa themeluesi i “Amazon”, Bezos duhej të vendosej për vendin e dytë në Blue Origin më 20 korrik.

Gusht

Vera e Zomdaya

Thashethemet kanë qarkulluar rreth yjeve të “Spider-Man”, Tom Holland dhe Zendaya që nga viti 2016, kur dyshja u bashkuan për herë të parë si Peter Parker dhe MJ për rindezjen në ekran të madh të ekskluzivitetit të superheronjve. Të quajtur “Zomdaya” nga fansat e etur që të vetëshpallurit “miqtë më të mirë” të jenë së bashku, dyshja luajtën për vite të tëra me Kristen Stewart dhe Robert Pattinson të epokës së “Twilight”. Megjithatë, viti 2021 doli të ishte koha e duhur për çiftin dhe ata bënë të lumtur fansat kur morën pjesë së bashku në dasmën e një miku më 22 gusht, duke u dukur të dashuruar me njëri-tjetrin.

Shtator

“Squid Game” bëhet një gjë që duhet parë

Episodi i parë i sensacionit televiziv koreano-jugor “Squid Game” u publikua në Netflix më 17 shtator dhe u bë menjëherë një nga momentet më të mëdha të kulturës pop të vitit. Shfaqja bëri yjet Lee Jung-jae (Seong Gi-hun), Park Hae-soo (Cho Sang-woo) dhe Jung Ho-yeon (Kang Sae-byeok) bashkë jashtë Azisë. Ai frymëzoi momente uji, kostume të Halloween-it dhe opinione të ngjashme me atë se si “Tiger King” i transmetuesit kishte bërë një vit më parë.

TikTok arrin një miliard shkarkime

Kompania e mediave sociale njoftoi më 27 shtator se kishte kaluar një miliard përdorues në muaj. Duke u nisur në gusht 2018, popullariteti i aplikacionit u rrit gjatë pandemisë dhe u bë aplikacioni më i shkarkuar në botë në tremujorin e parë të 2020. Këtë vit, platforma u vendis në qendër të bisedës kulturore, lajmet e fundit, tendencat fillestare dhe krijimi i yjeve dhe influencuesve.

https://www.tiktok.com/@bigbrothervip_official/video/7044859677120761093?referer_url=https%3A%2F%2Fwww.thenationalnews.com%2F&referer_video_id=7038338733095030062&refer=embed&lang=en&is_copy_url=1&is_from_webapp=v1

Tetor

Tragjedia e të shtënave me Alec Baldwin

Më 21 tetor, në xhirimet e filmit “Rust”, kineastja Halyna Hutchins vdiq dhe regjisori Joel Souza u plagos kur një plumb nga një armë mbështetëse e shkrepur nga Alec Baldwin goditi Hutchins në gjoks dhe Souza në shpatull. Arma u zbulua se përmbante municion të vërtetë dhe jo të rremë. Baldwin më vonë e quajti incidentin një ngjarje një në një trilion.

Kourtney Kardashian dhe Travis Barker fejohen

Bateristi i Blink-182 i bëri propozimin romantik të dashurës së tij yllit të realitetit televiziv në plazh i rrethuar me trëndafila të kuq. Dyshja nisën lidhjen në dhjetor të vitit 2020, duke fituar shpejt emrin “Kravis”. Pas propozimit, babai i dy fëmijëve postoi në Instagram duke e quajtur Kardashian dashurinë e jetës së tij.

Arrestohet djali i Shah Rukh Khan

Djali i superyllit të Bollywood-it, Shah Rukh Khan, Aryan Khan, u arrestua më 2 tetor, kur Byroja e Kontrollit të Narkotikëve të Indisë hipi në anijen e lundrimit me të cilin po shkonte për në Goa, dhe e akuzoi atë sipas ligjeve në lidhje me posedimin, konsumin dhe shitjen e substancave të paligjshme. Ai u lirua me kusht më 30 tetor pas 28 ditësh burg dhe duhet të paraqitet në byro një herë në javë.

Misioni i fundit i James Bond

Pas më shumë se një viti vonesa, kënga e mjellmës e Daniel Craig e James Bond “No Time to Die” u publikua më në fund në kinema. Në filmin prej 250 milionë dollarësh, Bond humbi emërtimin e tij legjendar 007 me një agjent tjetër, ra në dashuri dhe pati një fëmijë. Ai gjithashtu vdiq në një nga skenat e fundit, duke i lënë fansat të mendohen mbi mesazhin në fund të titullit se “James Bond do të kthehet…”

Nëntor

Konservatori i Britney Spears përfundon

Pas 13 vitesh, konservatori i këngëtares mori fund, me babain e saj Jamie Spears që nuk ushtronte më kontroll financiar dhe personal mbi vajzën e tij yll pop. Spears i tha një gjyqtari se nuk ishte në gjendje të linte shtëpinë e saj, të drejtonte një makinë, të bënte pazar ose të bënte një fëmijë me të fejuarin e saj, Sam Asghari, pa lejen e babait të saj.

Unë jam thjesht mirënjohëse, sinqerisht, për çdo ditë dhe që jam në gjendje të kem çelësat e makinës sime, të jem në gjendje të jem e pavarur dhe të ndjehem si një grua.

Tragjedia e Travis Scott “Astroworld”

Dhjetë njerëz vdiqën, duke përfshirë një djalë 9-vjeçar dhe qindra u plagosën gjatë një përplasjeje vdekjeprurëse të turmës në festivalin “Astroworld” të reperit Travis Scott më 5 nëntor. Autoritetet konfirmuan se një rritje e turmës mes 50,000 pjesëmarrësve të festivalit kishte çuar në vdekje, megjithatë koncerti i Scott nuk u ndal pavarësisht videove që tregonin njerëz që ngjiteshin në skenë për të ndaluar muzikën. Reperi ka mohuar të gjitha keqbërjet mes një morie padish.

Adele publikon ’30’

Publikimi i albumit të katërt të Adele ndezi furinë e zakonshme të fansave që shoqëron muzikën e re nga këngëtarja britanike. Ajo publikoi këngën e parë “Easy On Me” më 15 tetor dhe ajo vazhdoi duke thyer rekordin për këngën më të transmetuar në një ditë të vetme në Spotify me 24 milionë transmetime globale.

Taylor Swift publikon “Red (Taylor’s Version)”

Pasi u përfshi në një betejë ligjore për të drejtat e muzikës së saj, Taylor Swift njoftoi se do të ribëjë të gjitha albumet që nuk i zotëronte më. Më 12 nëntor, ajo publikoi versionin e ri të albumit të saj të vitit 2012 “Red”. Videoja 10-minutëshe për “All Too Well” u bë virale për portretizimin e saj të dukshëm të romancës jetëshkurtër të Swift me aktorin Jake Gyllenhaal.

Dhjetor

Vicky Kaushal dhe Katrina Kaif martohen

Dy yjet u martuan më 8 dhjetor në një martesë dimërore ku morën pjesë emra të Bollywood-it, duke përfshirë Kabir Khan, Mini Mathur, Neha Dhupia, Angad Bedi, Sharvari Wagh dhe Vijay Krishna Acharya. Zgjedhja për t’u martuar në resortin “Six Senses Fort Barwara” në Rajasthan, mehendi (këna) dhe sangeet (ngjarja muzikore) u pasuan nga një ceremoni haldi (shafran i Indisë) dhe sehrabandi (lidhja e çallmave) përpara pheras (ritualit të dasmës) gjatë ngjarje 3-ditore. Dyshja filluan të takoheshin në vitin 2019, duke e mbajtur lidhjen e tyre të fshehtë, por u ndanë kur aktori Harsh Varrdhan Kapoor u pyet në emisionin “By Invite Only” për të zbuluar një thashethem të famshëm që ai dinte të ishte i vërtetë dhe tha:

Vicky dhe Katrina janë bashkë, kjo është e vërtetë.