Fashion

Një vlerësim i madh për stilin që nuk njeh moshë!

Tre femra mjaft elegante i tregojnë Kara Kia-s për besimin që vjen me rritjen, markat e modës dhe bukurisë për të cilat bashkohen dhe këshillat e tyre më të mira për stilin e përjetshëm.

Kimara Mitchell, Drejtore Kreative, 52 vjeç

 

Blazer dhe xhinse janë kombinimi im i preferuar. Ju me të vërtetë nuk mund të gaboni. Më pëlqen gjithashtu një fustan slip gjatë sezonit të festave, sepse mund ta vishni lehtësisht lart ose poshtë duke vendosur një xhaketë sportive ose duke vendosur një pulovër kashmiri sipër. Një fustan slip është një element themelor elegant edhe në muajt e verës; e stiloj me sandale të sheshta dhe një palë vathë të varur. Një fund i fundit është gjithashtu një element kyç për t’u veshur gjatë gjithë vitit. Stiloni një fund të gjatë me një bluzë në mot të ngrohtë, ose me një triko shumëngjyrësh lesh kashmiri dhe një takë ose çizme kur është më ftohtë. Unë zbuloj gjithmonë dizajnerë të rinj. Aktualisht, të preferuarit e mi janë Tibi, Proenza Schouler, Dries Van Noten, Jacquemus, A.W.A.K.E. Mode, Staud dhe Slvrlake për xhins. Kohët e fundit gjeta një markë të quajtur The Range që prodhon trikotazh të mrekullueshëm. Dhe për aksesorët, më pëlqejnë Gianvito Rossi, Wandler, Bottega Veneta dhe Loren Stewart. Kur blej grim, lapsat e syve të Victoria Beckham Beauty janë më të mirët. Fondatina e Westman Atelier është gjithashtu një element kryesor, dhe grimi nga Surratt Beauty është i pigmentuar në mënyrë të mrekullueshme. Ndërkohë, linja e kujdesit të lëkurës së Dr. Barbara Sturm ka formula të veçanta për lëkurën e melanuar, ndërsa unë e dua Grown Alchemist për kujdesin e duarve dhe D.S. & Durga bën disa nga qirinjtë e mi të preferuar. Kaq shumë gjëra të mahnitshme kanë ndodhur në jetën time pasi kam mbushur 40 vjeç dhe nuk kam në plan të ngadalësoj. Unë e njoh veten më mirë tani; Unë e di atë që dua dhe nuk kam frikë të provoj gjëra të reja.

Grece Ghanem, Trajnere Personale, 57 vjeç

Më pëlqejnë veshjet që flasin vetë, pjesë që janë të përjetshme dhe moderne, ndërkohë që janë të bukura dhe praktike për jetën e përditshme. Bottega Veneta është aktualisht marka ime numër një; dizenjot nxjerrin energji të guximshme dhe krijuese. Saint Laurent dhe Acne Studios janë gjithashtu disa nga të preferuarat e mia. Po më pëlqen rikthimi i fundeve të gjata, çizmeve deri tek gjunjët dhe çizmeve të këtij sezoni, një pamje që e kemi parë në të gjithë pistat. Një tjetër tendencë që më pëlqen janë veshjet e sipërme tweed dhe të kontrolluara në silueta të ndryshme, plus kostume prej kadifeje të shoqëruara me një fije argjendi. Çdo stinë shtoj një palë xhinse në gardërobën time; ju mund të vishni xhins rastësisht ose të ngrini lart me aksesorët e duhur. Më pëlqen gjithashtu një kostum i mrekullueshëm që nuk do të dalë kurrë nga moda. Dhe për festa, pamjeve të mia i shtoj shkëlqim me pantallona prej kadifeje, copa me tegela dhe majat e dantellave, si dhe sandale me xhevahire. Në muajt e ngrohtë, më pëlqen t’i kthej të brendshmet, sytjenat dhe korsetë në veshje dite. Stili nuk ka moshë! Të jesh në fund të të pesëdhjetave nuk do të thotë që duhet të kem një estetikë klasike të modës së vjetër. Unë besoj fuqimisht se ju mund të qëndroni në trend dhe të merrni pjesë të lezetshme pavarësisht nga mosha juaj. Të qëndrosh e re është një gjendje shpirtërore. Bëhet fjalë për të qenë kurioze dhe për të pasur një sens humori; duke qëndruar e lidhur me fëmijën tuaj të brendshëm duke mbajtur një mentalitet të hapur dhe pozitiv. Ndërsa rritesh, bëhesh e patrembur dhe e sigurt për të gjetur lirinë në stilin tënd personal.

Renia Jaz, Content Creator, 57 vjeç

Edhe look-u më i rastësishëm dhe i përditshëm mund të plotësohet me aksesorë, këpucët, çantat dhe bizhuteritë mund të ndryshojnë masivisht edhe veshjen më elementare. Kjo është arsyeja pse aksesorët janë një pjesë e madhe e garderobës sime dhe janë bërë shenjë dalluese e stilit tim. Aksesorët e gjallë mund të ndryshojnë mënyrën se si ndihemi për veten tonë; mund të na ndikojnë mendërisht. Kur vesh taka të larta dhe buzëkuq të kuq, ndihem si një version tjetër, më i sigurt për veten time dhe gati për çdo gjë. Pavarësisht nëse blej rroba, këpucë, çanta apo bizhuteri të reja, fokusohem te cilësia. Blej copa që do të më qëndrojnë për një kohë të gjatë, që në të ardhmen t’ia kaloj vajzës sime. Përpiqem ta ndërtoj garderobën time rreth bazave cilësore që janë praktike për çdo sezon të caktuar – në dimër, janë thurjet e kashmirit; në verë, janë xhaketa liri. Më pas më pëlqen të mbledh pjesë nga bashkëpunimet e markave. Këto bashkëpunime të veçanta mund ta bëjnë çdo veshje më argëtuese, qoftë kjo tani, në 10 apo 20 vjet. Unë e dua Loewe për qasjen jokonvencionale të markës ndaj modës. The Row është gjithashtu një nga markat e mia të preferuara, për thjeshtësinë dhe minimalizmin e saj, ndërsa A.W.A.K.E. Modaliteti është i shkëlqyeshëm për siluetat femërore. Shpresoj se po i themi lamtumirë një kulture të padukshmërisë rreth grave mbi 50 vjeç. Imazhi ose stereotipi i një gruaje të pjekur që ka funksionuar në ndërgjegjen e shoqërisë sonë për shumë vite është i vjetëruar. Në ditët e sotme, gratë mbi 50 vjeç udhëheqin një mënyrë jetese shumë aktive. Ne jemi të shtyrë për të realizuar dhe përmbushur pasionet tona.