Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Lancio Music

Njihuni me hitet që iu dhanë artistëve sukses, edhe pse këngët nuk ishin shkruar për ta!

Disa këngë janë aq ikonike sa që është e vështirë t’i imagjinosh të këndohen nga një artist tjetër. Por disa nga hitet më të mëdha të industrisë së muzikës mund të kishin dalë ndryshe nga ato që kemi mësuar të dëgjojmë dhe këndojmë së bashku. Këta artistë i kënduan këto këngë dhe rezultuan hite.

Shape of you

Me mbi 5 miliardë shikime në YouTube, kënga e Ed Sheeran, “Shape of You” ishte kënga e parë e luajtur në Spotify në 2019-ën. Sidoqoftë, në një intervistë, kantautori zbuloi se kjo këngë hit ishte menduar fillimisht për Rihanna-n.

Umbrella

Një këngë tjetër që Britney Spears hodhi poshtë ishte kënga që lejoi Rihanna-n të fitonte një Grammy në 2008. Umbrella fillimisht iu prezantua Spears, e cila e refuzoi.

I don’t wanna miss a thing

Ky hit i vetëm i kënduar nga Aerosmith u publikua për herë të parë në kolonën zanore origjinale të filmit Armageddon. Kënga u shkrua nga shkrimtarja e hitit të baladave, Dianne Warren, e cila zbuloi se fillimisht imagjinonte Celine Dion si këngëtaren e “I Don’t Wanna Miss A Thing”.

Telephone

Lady Gaga, fillimisht shkroi “Telephone” për Britney Spears. Gaga bashkëpunoi me Beyoncé për ta kthyer në këngën hit që ka rreth 400 milion shikime në YouTube.

Cheap thrills

Kur Sia bëri një pushim nga kënga dhe interpretimi, ajo u përqendrua në shkrimet e këngëve për emra të mëdhenj si Madonna, Rihanna dhe Beyoncé. Sia fillimisht shkruajti “Cheap Thrills” për Rihanën, e cila nuk e mori këngën. Më pas ajo bashkëpunoi me Sean Paul për këngën, e cila i dha asaj 3 nominime në 2016.