Art & Kulturë Lifestyle Travel

Njihuni me hotelet e reja europiane me pesë yje, ku historia dominon mbi gjithçka!

Për të kuptuar filozofinë që qëndron pas “La Palma”, një hotel i ri që hapet këtë verë në Capri, është e dobishme të njiheni me komplotin e filmit të vitit 1961 ‘Come September’ ku një amerikan i pasur si Rock Hudson zotëron një vilë në bregdetin italian, të cilën ai e viziton çdo shtator me të dashurën e tij Gina Lollobrigida. Stilisti i brendshëm i “La Palma”, Francis Sultana shpjegon se kjo është atmosfera për të cilën ai po shkon:

Unë dua që të ftuarit të ndihen të rrethuar nga magjepsja. Ka të bëjë me romancën, ka të bëjë me argëtimin.

Sultana është larg nga vizionet e Hollywood-it të Vjetër të verërave evropiane. Për pjesën më të madhe të dy viteve të fundit, “La Dolce Vita” është ndjerë relativisht e paarritshme për ata që janë penguar nga frika pandemike. Por një studim i kohëve të fundit zbuloi se 68 për qind e amerikanëve po planifikojnë të bëjnë një udhëtim ndërkombëtar këtë vit dhe pikërisht në kohën e duhur, pasi një grup i ri hotelesh po hapin ose ringjallin prona të pasura me histori.

Më në veri, në liqenin e Komos, pronarët e “Grand Hotel Tremezzo” kanë transformuar me shumë kujdes një vilë të shekullit të 18-të ku dikur kanë qëndruar Napoleon Bonaparte dhe Winston Churchill, në një hotel butik me 24 dhoma të quajtur “Passalacqua”. Suita më e madhe përfshin një dhomë muzikore me dy lartësi, ku kompozitori italian Vincenzo Bellini dikur luante në piano.

Ndërkohë, në Costa del Sol të Spanjës, ish hoteli “Byblos”, i cili mirëpriti Princeshën Diana dhe “The Rolling Stones” në kulmin e tij, rihapet pas disa vitesh si “La Zambra”. Dhe në Cote D’Azur, pronarët e hotelit ikonik në London Claridge’s kanë hapur Rivierën Maybourne, një pronë e gjerë moderniste ku “deti dhe qielli bashkohen me njëri-tjetrin”. Afërsisht 1000 metra mbi nivelin e detit, dritaret e hotelit kornizojnë Italinë në lindje, Monakon në perëndim dhe Francën, të gjitha shkëlqejnë në dritën e Mesdheut dhe mendimin e kohërave më të mira përpara.