Celebrities Music Showbiz

Njihuni me karrierën e suksesshme të një prej artistëve më të rëndësishëm të dekadës së fundit, Kendrick Lamar!

Si një nga artistët më të rëndësishëm të hip-hop dhe rap të dekadës së fundit, Kendrick Lamar ka arritur të mbajë lart flamurin e zhanrit të tij. Të dielën e kaluar, ai fitoi Grammy për albumin më të mirë rap pas një viti tjetër të suksesshëm. Aftësitë e tij tani krahasohen vetëm me reperët më të mirë në historinë e muzikës. Emri Kendrick Lamar tani është sinonim i emrave të tjerë si Dr. Dre, Tupac, Sneep Dogg, Notorious B.I.G. ose Eminem. Kendrick tashmë konsiderohej një reper i madh, por vitin e kaluar e bëri atë një nga më të mëdhenjtë.

Me gjithë atë sukses kritik, është edhe suksesi financiar që vjen me shitjen e miliona albumeve ose që e bën atë një nga artistët më të dëgjuar në çdo platformë transmetimi. Këtu shtrohet pyetja se sa vlen vërtet Kendrick Lamar. Ai ka lindur në Compton, Kaliforni më 17 qershor 1987. Emri i tij i plotë është Kendrick Lamar Duckworth dhe ai filloi të bënte rap që në shkollën fillore. Me idhujt si Tupac apo Dr. Dre, Lamar e vendosi suksesin e tij mjaft lart që në fillim.

Sipas Forbes, Kendrick Lamar ka një vlerë neto prej 75 milionë dollarësh, por ai ka fituar mbi 180 milionë dollarë gjatë gjithë karrierës së tij. Që kur filloi karrierën e tij muzikore në fillim të viteve 2000, ai u shfaq në dhjetëra këngë që përfshinin shumë artistë të njohur si Big Sean, Robin Thicke, Drake, 2 Chainz, Birdman dhe J. Cole. Por më e mira nuk do të vinte ende në vitin 2015 pasi shumë bashkëpunime të ndryshme e vendosën atë në një pozitë të rehatshme.

“To Pimp a Butterfly” u publikua në vitin 2015 dhe u bë # 1 në tabelën e Billboard 200 në Shtetet e Bashkuara, Australi, Kanada, Zelandën e Re dhe në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Në mënyrë kritike, ky konsiderohet si një nga albumet më të mirë rap/hip-hop të të gjitha kohërave dhe fitoi gjithashtu shumë Grammy. Që atëherë, ka qenë vetëm në shtëpi nga Kendrick dhe i gjithë ekipi i tij i prodhimit. Talenti i tij është arsyeja kryesore që ai vlen 75 milionë dollarë tani. Por Lamar është ende 35 vjeç, karriera e tij ka ende një rrugë të gjatë përpara dhe shumë këngë të tjera të mrekullueshme që ai do t’i ndajë botës.