Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Botë e Çuditshme Celebrities Health & Beauty

Nuk kishte ndodhur asnjëherë në historinë 74-vjeçare të konkursit, një afrikane zgjidhet më e bukura e Irlandës!

Pamela Uba u kurorëzua si Miss-i i parë me ngjyrë në Irlandë gjatë konkursit të së dielës. 26-vjeçarja tha se ishte mirënjohëse që mori një çmim të tillë në historinë 74-vjeçare të konkursit.

Do të thotë kaq shumë për mua. Unë jam kaq mirënjohëse që mund t’u tregoj vajzave se ngjyra nuk është diçka që ju pengon dhe nuk ka rëndësi se nga vini, bota është e juaja.

Uba do të përfaqësojë vendin e saj në dhjetor në konkursin e 70-të të “Miss World” në Porto Riko. Ajo u shpreh se:

Unë as nuk mund të përshkruaj sa e emocionuar jam që përfaqësoj vendin tim në një platformë kaq të madhe. Mezi po pres.

Uba tha se ishte frymëzuar për të konkurruar pasi nuk kishte parë dikë që dukej si ajo. Modelja me kohë të pjesshme u transferua në Irlandë si azilkërkuese nga Johanesburgu, Afrika e Jugut, në moshën 7-vjeçe. Sipas “The Irish Times”, Uba u dërgoi letra zyrtarëve lokalë gjatë procesit të kërkimit të azilit nga familja e saj.

Unë e di që disa njerëz mund të thonë se Afrika e Jugut ishte mirë në atë kohë, por me të vërtetë kishte vetëm opsionet për të qenë të pastrehë ose për të lëvizur. Unë vetëm mbaj mend që kam zbritur këtu, duke ndjerë se ishte ftohtë dhe duke qenë e vetëdijshme se nuk kishte dhunë me armë.

Por tani ajo është një qytetare irlandeze “shumë krenare”.

Qava kur mora pasaportën time irlandeze.

26-vjeçarja tani shpreson të përdorë titullin e saj për të përfaqësuar një vend më të larmishëm. Përkundër fitores dhe aspiratave të saj për të përdorur kurorën si një përfaqësim për diversitetin, ajo tha se ishte e kontrolluar në mediat sociale pasi fitoi Miss Galway në vitin 2020, vetëm tre ditë para se vendi të niste bllokimin nga pandemia.

Unë kam përjetuar racizëm dhe është e tmerrshme të dëgjosh njerëz që më thonë të kthehem në vendin tim kur kam punuar aq shumë për ta bërë Irlandën shtëpinë time.

Megjithatë, ajo tha se ka marrë gjithashtu shumë mbështetje.

Unë kam pasur shumë mbështetje nga komuniteti im në Galway dhe Ballyhaunis.

Uba, gjithashtu punon si shkencëtare mjekësore dhe ishte një punonjëse e vijës së parë gjatë pandemisë. Ajo punoi në Spitalin Universitar Galway dhe ishte e përfshirë drejtpërdrejt me pacientët e infektuar me COVID-19.

Ajo tha se nuk ka në plan të lërë punën e saj ndërsa mban titullin. Uba aktualisht është në procesin e marrjes së rezultateve të masterit të saj në kiminë klinike nga “Trinity College Dublin”.