Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Sex

Orgazma në gjumë? Zbuloni çfarë fshihet pas imagjinatës tuaj…

Sapo keni parë një ëndërr seksuale që ju ka bërë të zgjoheni të djersitur? Ju mund të jeni duke pyetur veten pse ëndrra juaj kishte të bënte me një “flakë të vjetër” për të cilën nuk keni menduar prej kohësh ose pse po kryenit marrëdhënie me dikë që nuk jeni të tërhequr seksualisht në jetën reale.

Para se të filloni të dilni në përfundime, ëndrrat seksuale nuk janë gjithmonë ashtu siç duken. “Ëndrrat flasin një gjuhë simbolike, jo një gjuhë të mirëfilltë,” tregon Lauri Loewenberg, një analiste e certifikuar e ëndrrave. “Seksi në ëndërr nuk ka të bëjë me aktin fizik të bashkimit të dy trupave, por më shumë me aktin psikologjik të bashkimit të dy mendjeve ose shkrirjen e një sjelljeje të partnerit tuaj të ëndrrës tek ju.” (Megjithëse sigurisht, ndonjëherë ëndrrat e seksit janë edhe ashtu siç i shihni. “Nëse aktiviteti juaj seksual ‘ka vdekur’ dhe ju ndiheni të frustruar me këtë fakt, mund ta gjeni veten duke parë shumë ëndrra seksuale,” thotë Loewenberg.)

Shumica e ëndrrave seksuale kërkojnë pak deshifrim. Këshilla e Loewenberg kur është fjala për t’iu qasur çdo lloj ëndrre seksuale është t’i bëni vetes këto pyetje: A jeni lidhur kohët e fundit me këtë person deri diku në jetën reale? A keni nevojë të gjeni gjuhën e përbashkët ose një takim me këtë person? A ka diçka në sjelljen, aftësitë ose jetën e këtij personi që dëshironi për veten tuaj tani? “Këto pyetje duhet t’ju udhëheqin drejt arsyes pse keni pasur një ëndërr seksi për atë individ të veçantë,” thotë ajo.

Ëndrrat e seksit priren të bien në kategori të zakonshme – nga lidhja me një ish-e deri te të pasurit një orgji – dhe secila prej tyre mund të shkaktojë pyetje.

Seks me një ish

Kjo mund t’ju bëjë të zgjoheni në panik në varësi të mënyrës se si përfunduan gjërat me ish-in tuaj. Sigurisht, mund t’ju mungojë ai person (ose seksi i mirë me të), por të ëndërroni për një ish nuk do të thotë domosdoshmërisht që dëshironi të ktheheni së bashku – veçanërisht nëse jeni në një lidhje të re. Loewenberg thotë se ëndrrat si kjo mund të rrjedhin nga ngjashmëritë midis marrëdhënies suaj të kaluar dhe asaj aktuale. “Shumë prej nesh priren të vazhdojnë për të njëjtin lloj personi. Këto ëndrra po ju ndihmojnë të përcaktoni nëse ky ‘lloj’ është i mirë për ju apo jo,” thotë ajo.

Pra lehtësohuni, kjo nuk do të thotë që ju duhet të telefononi ish-in tuaj nga dhe të rrëfeni se pasioni juaj vazhdon ende ose të pyesni nëse ata janë gati për një seks ribashkimi.

Seks me një mik/mikeshë

Ëndrrat e seksit me miqtë tuaj mund të jenë veçanërisht befasuese për shumë arsye: Ndoshta nuk i keni menduar kurrë në këtë mënyrë më parë në jetën reale, ose ndoshta thoni se shoku nuk është as gjinia që ju tërheq zakonisht. “Një ëndërr seksi mund të vijë menjëherë pas lidhjes me dikë në një nivel emocional ose psikologjik,” thotë Loewenberg. Ëndrra juaj nuk është domosdoshmërisht një dëshirë e fshehur seksi me mikun tuaj – ka më shumë të ngjarë që kjo është mënyra e mendjes suaj për të përpunuar intimitetin e marrëdhënies tuaj dhe për ta pasqyruar atë.

Seks me një koleg

Nëse e gjeni veten duke ëndërruar për një fantazi të egër seksuale me një koleg që e keni admiruar gjithmonë, por nuk e shihni aspak tërheqëse, kjo nuk do të thotë se jeni goditur në mënyrë të pandërgjegjshme. Mos harroni, shumë herë ëndrrat seksuale janë “më shumë një lidhje psikologjike që ju nevojitet sesa një lidhje fizike që dëshironi”, thotë Loewenberg. Me fjalë të tjera, kuptimi i ëndrrës seksuale mund të jetë më shumë për të dëshiruar një cilësi që ka kolegu, si etika e tyre e shkëlqyer e punës, thotë ajo. Pra, në vend të një propozimi të pahijshëm, sugjeroni kafe.

Seks me shumë njerëz në të njëjtën kohë

“Një treshe ose një orgji mund të thotë që keni shumë gjëra që po ndodhin në jetën tuaj ose në mendjen tuaj dhe ju duhet të përqendroheni në një gjë në të njëjtën kohë,” thotë Loewenberg. Ka kuptim nëse ndiheni veçanërisht të shqetësuar para se të shkoni për të fjetur, mund të filloni të ndjeni sikur ankthi juaj po zë shumë hapësirë.. Kur jeni duke ëndërruar, ankthi për detyrimet e shumta mund të shndërrohet papritur në seks të etur ose orgji.

Seks me dikë tjetër që nuk është partneri tuaj

Kur zgjoheni nga gjumi, mund të ndiheni shumë të mërzitur kur kuptoni se ëndrra seksuale që ju dha një orgazmë gjumi nuk ishte me partnerin/en tuaj. Zgjoheni duke u ndier fajtorë. Por kënaqësia seksuale në ëndërr nuk do të thotë domosdoshmërisht se nuk jeni të kënaqur me marrëdhënien. “Kur ëndërroni të tradhtoni, shpesh do të thotë që keni lejuar që diçka të bëhet ‘rrota e tretë’ në marrëdhënien tuaj,” thotë Loewenberg. Mund të jetë një detyrim pune ose një ngutje e re – jo domosdoshmërisht një interes i ri dashurie.

Megjithatë, Loewenberg shton se nëse ëndrrat tuaja seksuale përfshijnë dikë që nuk është partneri juaj tërhiqeni patjetër, mund të jetë një flamur i kuq që po kërkoni diku tjetër për diçka që mungon në marrëdhënien tuaj.