Celebrities Film & Tv

Pak para ceremonisë, çmimet “Oscars 2022” pritet të nxisin protesta!

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit duhet të përgatitet për protesta të mundshme gjatë ceremonisë së Oscars këtë të diel. Shfaqja e këtij viti ka ngjallur shumë polemika, nga eliminimi i 8 nga 23 kategoritë gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë e deri te moskërkimi i vaksinës kundër COVID-19 i prezantuesve dhe interpretuesve. Në vend të kësaj, ata duhet të tregojnë dy teste negative PCR në ditën e ceremonisë.

Burimet thanë se thashethemet për protesta filluan kur anëtarët e seksionit të zërit në Hollivud mësuan për kategoritë që Oscars nuk do t’i shfaqë gjatë transmetimit televiziv. Tingulli, Montazhi, Grimi dhe stilimi i flokëve, Partitura origjinale, Dizajni i produksionit dhe Dokumentari i shkurtër, Filmi i animuar i shkurtër, Live Action janë kategoritë që do të prezantohen gjatë shfaqjes paraprake. Këto segmente më pas do të modifikohen dhe do të shfaqen shkurtimisht në transmetimin përfundimtar, duke mos u dhënë vëmendjen e duhur.

Sa i përket protestës, ideja po përhapet edhe në kategori të tjera të lëna jashtë, të cilat përfshijnë mendjet pas “Belfast”, “Dune”, “No Time To Die”, “The Power of the Dog” dhe “West Side Story.” Pasi u zbritën në një para-shfaqje të “Oscar” vitin e kaluar, të nominuarit për këngën më të mirë origjinale do të rikthehen në transmetimin kryesor këtë vit. Ose më saktë katër prej tyre. Beyoncé do të interpretojë “Be Alive” nga King Richard, Billie Eilish dhe FINNEAS do të performojnë “No Time to Die” nga filmi me të njëjtin emër i James Bond, Reba McEntire do të performojë “Somehow You Do” nga Four Good Days dhe Sebastián Yatra do të performojë “Dos Oruguitas” nga Encanto.

Sipas Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit, Van Morrison u ftua të performonte “Down to Joy” të nominuar nga Belfast, por nuk mundi ta realizonte. Sipas një raporti të botuar për herë të parë në ‘Variety’, Beyoncé mund të performojë “Be Alive” nga distanca nga një fushë tenisi në Compton, Kaliforni. Vendi është fusha ku legjendat e tenisit Venus dhe Serena u ushtruan nën syrin vigjilent të babait të tyre, Richard.