Aktualitet

Parashikimi i motit për sot, alternime vranësirash e intervale kthjellimi!

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se për ditën e sotme, vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime vranësirash deri të dendura, si dhe me intervale kthjellimi.

Në orët e drekës deri në ato të pasdites, parashikohen edhe reshje shiu me intensitet të ulët përgjatë relieveve kodrinore-malore të territorit shqiptar, lokalisht reshje në formën e shtrëngatave afatshkurtëra.

Pas orëve të pasdites vonë, moti parashikohet i kthjellët me vranësira të pakta kalimtare.

Era do të fryjë me drejtim verilindje-veriperëndim e me shpejtësi mesatare deri 8m/sek. Valëzimi në dete do të jetë i forcës 1 ballë.

Temperaturat parashikohen:

Shkodër 18/29 Diell re shi

Kukës 11/26 Diell re shi

Lezhë 17/28 Diell re shi

Dibër 12/26 Diell re shi

Durrës 18/28 Diell re

Tiranë 19/28 Diell re shi

Elbasan 16/28 Diell re shi

Berat 15/30 Diell re shi

Vlorë 18/29 Diell re shi

Korçë 11/25 Diell re shi

Gjirokastër 13/30 Diell re shi

Sarandë 16/28 Diell re shi