Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Gossip

Pas komenteve të Princ Harry, BBC nuk do të përdorë më termin ‘Megxit’!

Pjesa e dytë e dokumentarit të ri mbretëror të BBC-së nuk do të përdorë termin ‘Megxit’ pasi Princi Harry argumentoi se ishte mizogjinist. Episodi i dytë i “The Princes and the Press”, i cili transmetohet nesër mbrëma, në vend të kësaj do t’i referohet vendimit të Harry dhe Meghan për të lënë jetën mbretërore si “Sussexit”, një etiketë e përdorur rrallëherë.

Lëvizja, e raportuar nga “Sunday Telegraph”, mund të ketë ardhur pas transmetimit të emisionit, i cili pretendon se stafi nga familjet e Princit Harry dhe Princit Uilliam janë informuar kundër njëri-tjetrit, me pupla mbretërore. Harry tha si më poshtë.

Ndoshta njerëzit e dinë këtë dhe ndoshta nuk e dinë, por termi ‘Megxit’ ishte ose është një term mizogjen, dhe u përforcua nga korrespondentët mbretërorë, dhe u rrit në mediat kryesore.

Episodi i nesërm do të shqyrtojë rrethanat rreth vendimit të anëtarëve të Sussex-it për t’u larguar nga rolet e tyre të larta mbretërore. Pritet që të transmetohen pretendimet për mungesën e mbështetjes për Harry dhe Meghan dhe për një anëtar të lartë të familjes që ndihmon një tabloid në çështjen e tij gjyqësore kundër saj.

Harry dhe Meghan u transferuan në Kaliforni në pranverën e vitit 2020 për të bërë një jetë më të pavarur, duke hequr dorë nga detyrat mbretërore për të jetuar si qytetarë privatë. Që atëherë ata kanë nënshkruar një marrëveshje fitimprurëse tregtare me Spotify dhe Meghan ka shkruar një libër për fëmijë i cili mori komente të ndryshme. Harry ka thënë se një pjesë e arsyes së largimit të tyre ishte trajtimi racist i Meghan, nëna e së cilës është me ngjyrë. Që atëherë ata kanë dhënë një intervistë të gjerë me Oprah Winfrey duke shpjeguar vendimin e tyre.