Fashion

Pasuritë e André Leon Talley kapën pothuajse 3.6 milionë dollarë në ankand!

Qindra sende nga pasuria e ikonës së modës së ndjerë André Leon Talley, duke përfshirë piktura, fotografi personale dhe disa prej pelerinave të tij të firmës, janë shitur në ankand për një total prej 3.55 milionë dollarësh. Një grumbull i pasurisë së redaktorit veteran doli në çekiç në Christie’s në Nju Jork të mërkurën, duke shitur pothuajse 1.4 milionë dollarë, përpara se 350 lote të tjera të shiteshin në internet nga shtëpia e ankandit.

Talley, i cili ishte drejtori kreativ për një kohë të gjatë i revistës Vogue, vdiq vitin e kaluar në moshën 73-vjeçare. Ai zotëronte një koleksion të madh të modës, me veshje në shitje duke filluar nga kimonot e Tom Ford deri te një përzgjedhje palltosh krokodili Prada. Ndër më të shiturit ishin një pallto Christian Dior dhe një mantel “Climate Revolution” nga sateni mëndafshi nga e ndjera Vivienne Westwood, të cilat arritën respektivisht 40,320 dollarë dhe 32,760 dollarë.

Artikujt në koleksion folën gjithashtu për rrjetin e tij të thellë të marrëdhënieve me disa nga emrat më të mëdhenj të botës së modës. Mbi një duzinë skica dhe foto nga i ndjeri Karl Lagerfed, si dhe një portret i nënshkruar me bojëra uji që Gianni Versace dikur i bëri Talley. Artikulli i fundit u shit për 37,500 dollarë. Talley ishte i njohur jo vetëm për dashurinë e tij për modën, por për interesin e tij për artin dhe kulturën. Dy vepra të ndryshme arti të Andy Warhol (së bashku me një grup bagazhesh Louis Vuitton) ndanë titullin e shitësit më të mirë të ankandit, secila prej 94,500 dollarësh. Gjithashtu ndër artikujt e biletave të mëdha ishte një portret i Bradley Theodore i ish-kryeredaktores së Vogue, Diana Vreeland, i cili u shit për pak më shumë se 40,000 dollarë. Disa foto të tjera të Vreeland u shfaqën në shitje, si dhe një foto e Annie Leibovitz e top gun e Vogue Anna Wintour.

Një pallto e kuqe nga stilistja Norma Kamali u shit për 25,200 dollarë, shumë më tepër se vlerësimi fillestar prej 500 deri në 800 dollarë. Pjesa ikonë mori vëmendjen e përtërirë në fillim të javës, kur Rihanna doli me një xhaketë të ngjashme me pufer, nga Alaïa, për performancën e saj në Super Bowl – duke bërë që shumë shikues të spekulonin se mund të kishte qenë një haraç për Talley.
Diku tjetër, një sërë artikujsh të vërtetë dolën në shitje për blerësit nga 47 vende, duke përfshirë orët e udhëtimit, gjeodat ametist dhe një grup takëm argjendi të projektuar nga Vera Wang.

Shtëpia e ankandeve tha se të ardhurat nga shitja do të shkojnë drejt dy kishave që “ishin afër zemrës së zotit Talley”: Kisha Baptiste Abyssinian në Nju Jork dhe Kisha Baptiste Missionare e Malit Sinai në Durham, Karolina e Veriut. Në një deklaratë për shtyp, drejtuesja e koleksioneve private të Christie, Elizabeth Seigel, tha se shitja konfirmoi “statusin e rrallë të Talley brenda botës së modës dhe më gjerë”. Koleksioni ishte, shtoi ajo, “një dëshmi e shijes së tij të patëmetë”.