Bota

Pekini refuzoi pjesëmarrjen në konferencën e paqes, Zelensky shpreh “zhgënjimin e thellë” ndaj Kinës!

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, si dhe qeveria gjermane, thuhet se janë “të zhgënjyer thellësisht” që Kina ka zgjedhur të mos marrë pjesë në “konferencën e paqes” në Zvicër, raportoi të martën gazeta Der Spiegel  Berlini kishte lobuar më parë në Pekin për të marrë pjesë në këtë ngjarje.

Konferenca do të zhvillohet gjatë fundjavës së ardhshme në Burgenstock Resort në Zvicër dhe do t’i kushtohet diskutimeve rreth “formulës së paqes” prej dhjetë hapash të Zelenskyt për Ukrainën, e cila, ndër të tjera, kërkon tërheqjen e plotë të Rusisë. forcat nga territoret e pushtuara, reparacionet dhe një gjykatë ndërkombëtare për udhëheqjen ruse.

Më shumë se 160 delegacione, duke përfshirë ato nga G7, G20 dhe BRICS janë ftuar në ngjarjen e organizuar nga Zvicra. Moska, megjithatë, nuk mori një ftesë të tillë dhe ka treguar se nuk do të kishte marrë pjesë në konferencë edhe nëse do të ftohej, duke e quajtur planin e Zelenskyt “të papranueshëm” dhe duke e përshkruar konferencën “absurde”.

Në fund të muajit të kaluar, Kina konfirmoi gjithashtu se nuk do të merrte pjesë në samit, me ministrin e saj të jashtëm Wang Yi që argumentoi se një takimi të tillë i mungojnë “tre elementë të rëndësishëm” – njohja e ngjarjes nga Moska dhe Kievi, pjesëmarrja e barabartë e të gjithë palëve dhe një diskutim i drejtë i të gjitha propozimeve për paqe.

Në raportin e saj, Der Spiegel, duke cituar një zyrtar të lartë qeveritar në Berlin, deklaroi se “qartësia dhe koha” e vendimit të Pekinit për të anashkaluar ngjarjen u interpretua nga Zelensky dhe Gjermania si “e çuditshme dhe jo miqësore”.

Gazeta vuri në dukje se nëse Kina të paktën do të kishte dërguar një të dërguar special, ajo do t’i kishte dhënë samitit “më shumë peshë” por, sipas një diplomati gjerman, Jugu Global nuk duket të jetë “në bord” pas vendeve si Arabia Saudite, Pakistani dhe Brazili të cilat gjithashtu u tërhoqën nga pjesëmarrja.