Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Travel

Për të gjithë të apasionuarit e udhëtimeve, kjo mund të jetë mundësia juaj e fundit për të vizituar Venecia-n!

Venecia po planifikon të ndryshojë rregullat për vizitorët pas vitit 2022, duke vendosur një tarifë për hyrjen në qytet. Qyteti italian është një nga destinacionet turistike më të njohura në të gjithë botën dhe masat për të kontrolluar fluksin e turistëve janë diskutuar tashmë prej dekadash.

Duket se tarifat ekstra do të jenë një nga metodat e rregullimit të numrit të lartë të turistëve, por propozimi është ende në diskutim pasi këshilltari i qytetit u shpreh se ka frikë se kjo tarifë do ta kthejë Venecian në një “park me pagesë”.

Një arratisje e vërtetë italiane është një relaks i pastër. Aty ku mëngjesi është për të pirë ekspres dhe për të shijuar pishina. Pasditet janë të mbushura me ekskursione të përqendruara në ushqim dhe mbrëmjet kalojnë duke parë peizazhe me ngjyrë të artë me diçka të gazuar në dorë.

Ndërkaq, ju bëjmë me dije se asnjë qytet evropian nuk është më magjepsës se Venecia, një vorbull bukurie, historie, arkitekture dhe kulture superlative. Por kur turmat e çmendura bëhen shumë, drejtohuni nëpër lagunën e mjegullt për të parë anën e saj më autentike dhe po aq të bukur.

Burano, një xhep paqeje dhe një trazirë shtëpish të pikturuar në çdo ngjyrë të ylberit, është shtëpia e vetëm 3,000 banorëve. Ejani të vëzhgoni dyqanet artizanale dhe festën e famshme të rajonit me ushqimet më të freskëta të detit që shërbehen në restorantet anës kanalit.

Dhe ndërsa po mbaron vera, kini kujdes pasi varianti Delta shumë i transmetueshëm i SARS-CoV-2, i cili tani është dominues në botë, po shtron pyetje për gjithçka, nga koha kur do të jetë e sigurt të kthehesh në punë e deri tek mënyra se si t’i mbash fëmijët të sigurt në shkolla.

Për shumë njerëz, planet e udhëtimit veror janë gjithashtu primare. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA ndryshuan udhëzimet e tyre për njerëzit plotësisht të vaksinuar, duke këshilluar që ata të mbajnë maska brenda në vende ku ka shkallë të lartë ose të konsiderueshme të transmetimit.