Health & Beauty

Përgatituni për menopauzën që në të 30-at, për të mirën tuaj e kemi!

Mosha mesatare që një grua do të hyjë në permenopauzë është 47.5 vjeç. Por mund të jetë një metodë e zgjuar të filloni ta përgatisni trupin tuaj për këto ndryshime të mëdha hormonale shumë përpara kohe. Vendosja e trupit tuaj për paramenopauzë mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave shpesh dobësuese, duke përfshirë të nxehtin, ndryshimet e humorit, shtimin në peshë dhe rënien e flokëve. Alli Godbold është një nutricioniste hormonale dhe zëdhënëse eksperte për Eostre. Ajo thotë se nuk është kurrë herët për t’u përgatitur për menopauzën:

Sa më shumë të kujdesemi për shëndetin dhe hormonet tona në dekadat e mëparshme, aq më i lehtë është kalimi nëpër vitet e menopauzës. Shëndeti ynë hormonal ndikohet nga sa mirë kujdesemi për shumë sisteme të trupit. Nëse i kushtojmë vëmendje dietës sonë, peshës, nivelit të stërvitjes, cilësisë së gjumit dhe niveleve të stresit gjatë viteve të mëparshme, kjo do të shpërblehet ndërsa shkojmë drejt dhe përtej menopauzës.

Alli paralajmëron se nëse ne e injorojmë shëndetin tonë në të 20-at dhe 30-at, ka shumë gjasa që ta paguajmë çmimin më vonë në jetë dhe kjo përfshin një menopauzë më të vështirë. Fushata Sun’ Fabulous Menopauuse Matters po lufton që gratë të dëgjohen dhe të mbështeten më mirë gjatë menopauzës. Alli thotë se progesteroni fillon të bjerë herët në perimenopauzë dhe më pas kjo fazë pasohet nga luhatjet mjaft dramatike të estrogjenit përpara se të fillojë të bjerë me shpejtësi:

 Janë luhatjet dramatike ato që rezultojnë në simptomat e paramenopauzës.

Këto luhatje hormonale do të ndodhin pavarësisht nga historia riprodhuese e një gruaje. Menopauza diagnostikohet zyrtarisht kur një grua nuk ka pasur perioda për 12 muaj, megjithatë, simptomat e perimenopauzës mund të fillojnë deri në dhjetë vjet para kësaj. Kujdesuni për trupin dhe mendjen tuaj përpara se të hyni në perimenopauzë me këshillat e lehta të jetesës së Alli-t.

Mbroni lëkurën tuaj

Nivelet e kolagjenit në lëkurë bien jashtëzakonisht kur hyjmë në të pesëdhjetat, kështu që është e rëndësishme t’i jepni lëkurës të gjithë dashurinë dhe kujdesin që i nevojitet në vitet e mëparshme. Ajo thotë:

Është e rëndësishme të pini shumë ujë dhe të konsumoni yndyrna të shëndetshme nga arrat dhe farat dhe peshku me yndyrë si sardelet, skumbri dhe salmon. Mënyra më e mirë për të ruajtur kolagjenin është të hani ushqime të pasura me vitaminë C pasi kjo i nevojitet trupit për të ndërtuar kolagjenin. Burimet më të mira ushqimore janë specat e kuq, papaja, majdanozi dhe agrumet.

Një rutinë e rregullt e kujdesit të lëkurës është gjithashtu e rëndësishme. Sigurohuni që të pastroni dhe hidratoni çdo mbrëmje dhe të vendosni një krem të mirë kundër diellit, veçanërisht gjatë muajve të verës. Dr Miriam Adebibe, mjeke kozmetike dhe bashkëthemeluese e klinikës së lëkurës Victor & Garth, thotë se të njëzetat dhe të tridhjetat tona janë koha ideale për të inkorporuar produkte dhe trajtime që fokusohen në rritjen e kolagjenit dhe elastinës. Mjekja shpjegon:

Kjo do të sigurojë që ju të keni një bazë të mirë të shëndetit të lëkurës në vitet e mëvonshme kur pikat hormonale fillojnë të ndikojnë negativisht në lëkurë.

Ajo rekomandon produkte me bazë retinol, si dhe ceramide, të cilat ndihmojnë në riparimin e barrierës së lëkurës duke bllokuar lagështinë.

Kujdesuni për orarin tuaj të gjumit

Alli thotë:

Gjumi është thelbësor për shëndetin e mirë, pasi kjo është kur trupi ka një shans për të pushuar dhe për t’u rikthyer. Sigurohuni që të përmirësoni gjumin tuaj gjatë gjithë jetës, për t’i dhënë trupit tuaj mundësinë më të mirë për t’u rikuperuar. Gjithmonë synoni të flini tetë orë gjumë, shmangni që dhoma të jetë shumë e nxehtë dhe e mbytur dhe shmangni ngrënien dy deri në tre orë para gjumit.

Mbroni vaginën tuaj

Godbold shpjegon:

Thatësia vaginale prek shumë gra në fillim dhe pas menopauzës. Mjeku juaj i përgjithshëm do të jetë në gjendje të përshkruajë estrogjen aktual i cili është shumë efektiv.

Humbja e dëshirës seksuale mund të rezultojë gjithashtu nga rënia e hormoneve dhe në disa raste mjeku juaj i përgjithshëm do të jetë në gjendje të përshkruajë testosterone për të ndihmuar me dëshirën seksuale. Megjithatë, Alli thotë se është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje dietës suaj gjatë gjithë jetës, në mënyrë që të mbroni shëndetin tuaj vaginal.