Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Aktualitet

Përjashtimi i Berishës, Kryesia e FRPD-së kërkon referendum!

30 anëtarë të Kryesisë së Forumit Rinor të Partisë Demokratike depozituan sot një peticion drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm, Gazment Bardhi dhe kreut të Këshillit Kombëtar, Edi Paloka për thirrjen e një referendumi pas përjashtimit të Sali Berishës nga grupi parlamentar.  Sipas tyre, anëtarësia duhet të vendosë pasi u shkelën statuti dhe vlerat e PD-së.

Po ju drejtohemi nëpërmjet këtij peticioni lidhur me situatën e paprecedentë të krijuar nga vendimi personal i Kryetarit të Partisë Demokratike për përjashtimin e Profesor Doktor Sali Berishës nga Grupi Parlamentar. Duke e konsideruar këtë veprim në shkelje të plotë të statutit, parimeve, vlerave të Partisë Demokratike, si dhe për rrezikun që mbart për përçarjen e thellë e të parikuperueshme të saj, kërkojmë që ky veprim t’i nënshtrohet me domosdoshmëri një referendumi në anëtarësinë e partisë, si e vetmja rrugë për të ruajtur unitetin e Partisë Demokratike të Shqipërisë.

Vetë Sali Berisha e konsideron “nul” vendimin e kryetarit Basha. Ky vendim iu kërkua nga Shtetet e Bashkuara që e kanë shpallur “non grata” ish-liderin historik të PD-së. Berisha e konsideron veten pjesë të grupit demokrat e ka paralajmëruar se nga nesër do të zbresë në terren e do të nisë takimet me anëtarët e PD-së në Tiranë. Ai synon të mbledhë firmat për të kërkuar referendum në lidhje me vendimin individual të Lulzim Bashës dhe më pas do të shkojë në Shkodër.