Celebrities Film & Tv Gossip Showbiz

Përse mendohet se Pete Davidson nuk do të jetë prezantuesi i Oscars 2022…

Ka një arsye pse Pete Davidson nuk ka gjasa të jetë prezantuesi i Oscars 2022. Çmimet e Akademisë janë transmetuar pa drejtues për tre vitet e fundit. Pasi Kevin Hart u largua nga pozicioni pasi u kritikua për postimet e vjetra homofobike, Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit vendosi të qëndronte pa drejtues për herë të parë që nga viti 1989. Ky model u tregua i suksesshëm për ABC, që vazhdoi shfaqjen pa një prezantues për dy vitet e ardhshme.

AMPAS së fundmi njoftoi se Oscars 2022 do të ketë një prezantues. Kjo vjen pasi Glen Weiss u punësua për të drejtuar shfaqjen për të shtatën vit radhazi. Shfaqja e çmimeve prestigjioze është një element kryesor në transmetimet televizive dhe ka qenë ngjarja më e pritur e vitit në industrinë e filmit. Vitin e kaluar, ABC pa vlerësimet e saj më të ulëta ndonjëherë për shfaqjen e çmimeve, edhe me standardet e pandemisë. AMPAS po kërkon mënyra të reja për të rinovuar interesin për programin dhe për të fituar shikueshmëri, me Davidson që është një pretendent kryesor për këtë pozicion.

Sipas “Variety”, shanset për pritjen e Davidson janë shumë të ulëta. Oscars transmetohet në ABC dhe Davidson është shumë i lidhur me ‘rivalin’, NBC si pjesëtar i “Saturday Night Live”. Pritja e Davidson në thelb do të promovonte një rrjet rival. Komediani/aktori mori vlerësime veçanërisht për bashkë-prezantimin e speciales së Vitit të Ri me Miley Cyrus. Ndërsa profili i tij është mjaft i lartë për momentin, ABC ka të ngjarë të jetë më i gatshëm të qëndrojë brenda Disney në lidhje me zgjedhjen e prezantuesit.

Akademia së fundmi dërgoi një postim në Twitter duke pyetur ndjekësit se cilët duan të shohin prezantues të çmimeve të Akademisë dhe përgjigjet kanë variuar nga Elmo tek Dionne Warwick. Një pretendent i profilit të lartë për punën e prezantuesit duke bërë bujë në mediat sociale është Tom Holland. “Spider-Man: No Way Home” theu rekorde fitimi dhe ai në fakt është kontraktuar nën label-in e Disney.

Shumë prej tyre janë në mëdyshje me këtë zgjedhje pasi shumë drejtues të Oscars kanë qenë humoristë me vite përvojë në përmirësim. Megjithatë, Holland padyshim që ka magjepsur audiencën me intervistat dhe paraqitjet e tij në talk show gjatë gjithë viteve.

Për më tepër, shumë kanë spekuluar nëse treshes së “Only Murders in the Building”, Selena Gomez, Martin Short dhe Steve Martin, do t’i kërkohet të nënshkruajnë për këtë pozicion. Shfaqja pati një pritje pozitive në Hulu dhe vazhdon të marrë nominime të ndryshme prestigjioze. Prezantuesi do të duhet të jetë në gjendje të tërheqë shifra të larta shikueshmërie.

Mundësia më e sigurt është të zgjidhet dikush i pëlqyeshëm dhe që mund t’i shtojë vlerë përvojës së ngjarjes. Aktualisht nuk dihet ende se kur AMPAS do të shpallë emrin. Megjithatë, nominimet do të shpallen në shkurt dhe ngjarja do të zhvillohet më 27 mars, kështu që prezantuesi mund të shpallet shumë shpejt.