Design Fashion

Personat që mund t’i shihni në një galeri arti!

A dëshironi të hyni në një klub elitar njerëzish që udhëtojnë nëpër botë për të parë thjesht gjërat dhe ndoshta për t’i blerë, apo edhe për t’i shitur ato? A keni aftësinë të flisni për konceptin krijues? A hasni pengesa? Atëherë bashkimi me botën e artit mund të jetë për ju. Përzierja në botën e artit nuk ka qenë kurrë më e lehtë; pothuajse në çdo qytet të madh – Venecia, Majami, Los Anxhelos, Londër, Kopenhagë, Këln – ky grup njerëzish mblidhen rregullisht për të pontifikuar mbi kuptimin dhe krijimin e artit. Këtu është udhëzuesi ynë për t’i dalluar ato në natyrë, ose nëse mendoni se mund të jeni një djalë i artit, atëherë ky është udhëzuesi juaj për t’u përzier. Vetëm sigurohuni që të keni fonde të mjaftueshme në llogarinë tuaj kur të gjeni veten duke rënë dakord të blini një ‘Basquiat’ të humbur prej kohësh.

01.
Djaloshi Fin-Tech

Hipitë e vjetër shkojnë në një nga dy mënyrat. Ose veshin bluza origjinale Grateful Dead dhe një varëse me guaska e njohur ndryshe si ‘pukka shells’ dhe shijojnë udhëtimin e çuditshëm me motoçikletën/surfboard-in/furgonin e tyre me disa kartëmonedha dollarësh të rrëmujshme në portofolin e tyre të hollë, ose ata veshin bluza origjinale Grateful Dead dhe shijojnë udhëtimin e çuditshëm në Ferrari Dino-n e tyre vintage që ata e kishin konvertuar për të punuar me energji të pastër. Ky është Fin-Tech Guy. Një investitor i hershëm në Apple. Po, flokët e tij janë të ashpër, rrobat e tij duken të copëtuara dhe lëkura e tij është më e rrahur nga moti, por, na besoni, gjendja e tij bankare është e tejmbushur. Ndërsa lëargohet disa milje në një Warhol për shtëpinë e tij të dytë në Aspen, ai thotë se nuk blen për të investuar, por blen vetëm atë që i pëlqen. Shpesh ajo që i pëlqen del në ankand me një çmim shumë më të lartë se sa ka paguar fillimisht për të. Qesharake se.

02.
Influenceri

Arti dhe ndikimi kanë më shumë gjëra të përbashkëta sesa mund të mendoni. Disa gjëra janë papritur shumë të nxehta dhe gjëra të tjera nuk janë. Influenceri është i gatshëm me atë që është e re dhe megjithëse janë shumë jashtë grupit të tij të çmimeve ai ka aftësinë për ta bërë atë të duket sikur po bën pazar. Ju do ta shihni atë në Whitney duke i kërkuar të dashurit të tij që t’i bëjë disa foto jo aq të sinqerta të tij duke u pozicionuar pranë veprës debutuese të një artisti të ri, ndërsa njofton: “Do ta marr”, me zë të lartë që të gjithë ta dëgjojnë. Edhe pse ai nuk di shumë për artin, dhe sigurisht asgjë për klasikët, ai mund të nuhasë diçka interesante me njëqind hapa dhe ta vendosë në Instagram përpara se të mund të thuash selfie. Sekreti i suksesit të tij është shija e tij e majtë dhe baza e tij e fansave, e cila është mjaft e madhe për të siguruar që çdo gjë që ai poston do të jetë një trend. Është e gjitha tym, por kujt i intereson kur merrni 2,850 pëlqime për postim?

03.
Galeristi Trad

Edhe pse ai nuk do ta quante veten një person që është tepër i rregullt dhe i ngarkuar, Trad Gallerist pranon se ai mund të jetë pak i shqetësuar për makinën, shtëpinë dhe galerinë e tij. Nëse diçka nuk shkon, trupi i tij vërshohet me kortizol dhe ai shpërthen. Fëmija i tërbuar i një Tech Guy derdhi një herë pak Châteauneuf du Pape në një pamje private dhe ai duhej të shkonte në zyrën e tij për të marrë frymë në një qese letre. Ai ndjek një linjë të gjatë të Trad Gallerists, pasi ka punuar në një tjetër para se të hapte diçka të tijën në Cork Street, dhe tani ai ka një hapësirë ​​në Shanghai dhe një në LA, ku ai lufton me njerëz si Fin-Tech Guy. Ai mendon se galeritë që shfaqen në hapësira të improvizuara nuk janë galeri të vërteta dhe pretendon se nuk i kupton NFT-të, pavarësisht se ka vendosur asistentin e tij për të blerë një ngarkesë dhe për të krijuar një llogari kripto në emër të galerisë, ku ai tashmë ka trefishuar investimin e tij me disa foto të shëmtuara të majmunëve. “Arti është subjektiv”, thërret ai, duke qeshur me një kostum që bleu në Japoni në vitet 1980.

04.
Artisti aktual

Ai nuk zotëron një hekur dhe duart e tij janë të ashpra dhe të thata. Këpucët e tij janë të trasha dhe flokët e tij janë të pakrehura në mënyrë të përkryer. Ai ka një buzëqeshje të këndshme, dhe kur  “thjesht del jashtë” për një rrokullisje, ai qëndron prapa, duke parë artin e tij. E dashura e tij është aty vetëm për t’u siguruar që ai të mos bëhet shumë flirt me ndonjë koleksionist të mundshëm – edhe pse, sigurisht, duhet të jetë një shenjë për ta që ai nuk ka veshur asnjë çorape dhe më parë iu kërkua gabimisht të largohej. Arti i tij i ka bërë atij para të mjaftueshme deri më tani për të blerë dy prona në dy kontinente. Megjithatë, nuk ka të bëjë fare me talentin e tij të papërpunuar, dhe gjithçka ka të bëjë me hulumtimin e llogaritur që ai bëri për atë që njerëzit duan të blejnë (fotografi të pikturuara gjysmë të papërpunuara të kafshëve që janë mjaft të mëdha, por jo shumë të mëdha, dhe kanë njëfarë epiteti të veshur). Atij i pëlqen t’ia atribuojë frymëzimet e tij poetëve dhe autorëve të vdekur prej kohësh, njerëzve të vendit të egër, eksploruesve dhe piratëve. Atij i pëlqen ta imagjinojë veten si një kërkues këmbëzbathur i botës së artit, një elitist kulturor.

05.
Këshilltari i Artit

I gjithë klani Kardashian, Carter-Knowles dhe disa parukierë të mëdhenj që prodhuan ekskluzivitetin e Marvel Comic Universe, të gjithë i drejtohen atij për këshilla se për çfarë të shpenzojnë paratë e tyre të mëdha. Dhe ai kurrë nuk e ka gabim. Kryesisht sepse nëse ai po blen diçka në emër të dikujt, atëherë është pronë e veçantë. Ai hyri në këtë fushë krejtësisht rastësisht: halli i tij i parë ishte si DJ, më pas producent, më pas ai vendosi që shpenzimi i parave të njerëzve të tjerë ishte shumë më i lehtë dhe pak më ndryshe, dhe ja ku jemi. Ai ka fluturuar nëpër botë nga panairi i artit në një tjetërpanair, dhe nëse ai ju njeh, ju jeni i rëndësishëm. Nëse ai pretendon se ju njeh, ju lehtësoheni dhe nëse ai ju fshin, atëherë është koha për të gjetur një karrierë të re. Stili i tij personal është me të vërtetë i pakontestueshëm.