Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Travel

Pesë destinacionet që ja vlen t’i vizitoni për disa javë ose më gjatë!

Ndoshta nuk keni pasur pushime për një kohë, por na pëlqen të shikojmë në anën e ndritshme të “MR PORTER”. Një nga përfitimet e pakta të mos udhëtimit kurrë më larg se Costa del Couch në më shumë se një vit është se disa prej nesh kanë grumbulluar një sasi të konsiderueshme vendesh për të pushuar vitin e ardhshëm.

Ndërsa shumë destinacione mund t’ju mbajnë të zënë për një javë, disa vende kanë nevojë për pak më shumë kohë për tu eksploruar plotësisht dhe për të garantuar një qëndrim më të gjatë.

Këtu janë disa ide për tu shfrytëzuar për të qëndruar në një destinacion për dy javë ose më shumë:

1.”Island Hopping”/Greqi.

Në Greqi ka më shumë se Santorini dhe Mykonos. Më shumë se 220 ishuj përbëjnë këtë parajsë të përsosur të kartolinës së Egjeut. Vizita e një ose dy është krejtësisht e pranueshme për një pushim të gjatë të fundjavës, por një qëndrim i zgjatur lejon një përvojë më gjithëpërfshirëse, e cila mund të përfshijë lundrim dhe zhytje në det.

Kaloni hotelin dhe, në vend të kësaj, rezervoni një shtëpi me “The Greek Villas “, të shpërndara rreth Cyclades, siç është Villa Russell në ishullin Kea, ose Villa Holiday në Antiparos. Udhëtoni midis ishujve nëpërmjet trageteve private publike, me shpejtësi të lartë, ose provoni “SamBoat”, i cili ju mundëson të udhëtoni me anije për një ditë, një javë ose më gjatë.

2.Një aventurë natyrore në Islandë.

Islanda është praktikisht madhësia perfekte për një udhëtim dyjavor dhe për shkak se është e mbushur me mrekulli natyrore të botës tjetër në pothuajse çdo hap, është e lehtë të planifikosh një turne të vetë-drejtuar. Ndërtoni udhëtimin tuaj rreth Rrugës së Unazës, arteria kryesore e kombit nordik, e cila siguron qasje të drejtpërdrejtë në pamjet e domosdoshme, të tilla si Diamond Beach i mbushur me ajsberg dhe ujëvara Goðafoss. Me dy javë, ka kohë për devijime. Kaloni fushat e lavës së Gadishullit Snæfellsnes si dhe shikoni balenat në Rrugën e Bregdetit Arktik.

Filloni ose përfundoni turneun tuaj me një qëndrim në “The Retreat At Blue Lagoon”. Ka një arsye pse hoteli me koncept të lartë është në krye të listës së të gjithëve, është thjesht ndryshe nga çdo gjë tjetër.

3.Një safari epik afrikan.

Safarët afrikanë shpesh faturohen si udhëtime një herë në jetë, por të përjetosh vetëm një safari në një destinacion do të ishte të humbasësh diversitetin marramendës në gjeografi dhe kafshë të egra midis vendeve. Ndërsa koha është në anën tuaj, merrni parasysh një udhëtim shumëkombësh, siç është Safari më i mirë i Afrikës Lindore dhe Jugore nga kompania eko-turistike “Great Plains”. Përfshirë 24 netë dhe tre vende, kjo aventurë epike e pamohueshme fillon në Kenia me qëndrime në Maasai Mara, vendi i Migrimit të Madh (kur do të shihni tufa të egër dhe zebra që kalojnë lumenj), dhe në ol Donyo Lodge, në hije të malit Kilimanjaro dhe në kufi të Parkut Kombëtar Chyulu Hills.

Tjetra janë ligatinat e harlisura të Delta Okavango të Botsvanës, e ndjekur nga një qëndrim në Kampin e mirë-emëruar Selinda në Rezervën Selinda, shtëpia e krenarisë së famshme Selinda të luanëve nga filmi i “National Geographic Birth Of A Pride” nga themeluesit e “Great Plains”, Dereck dhe Beverly Joubert.

Faza e fundit ju çon përmes Zimbabve me disa netë në Matetsi Victoria Falls, vetëm 25 milje në rrjedhën e sipërme nga madhështia marramendëse e Victoria Falls dhe kampi i ri Tembo Plains, i vendosur në pyjet e dendura lumore në brigjet e lumit Zambezi. Po, ka akoma shumë destinacione safari afrikane për t’u eksploruar, por ky është një fillim i zhurmshëm.

4.Lartësi e madhe dhe kulturë e lartë në Argjentinë.

Argjentina i ka të gjitha. Duke nisur që nga mrekullia në Ujëvara Iguazú, udhëtarëve u duhen të paktën dy javë vetëm për të lënë një gjurmë në këtë inventar në dukje i pafund i atraksioneve dhe aktiviteteve të vendit. I vetmi vend që nuk mund të humbasësh? Patagonia argjentinase. Me pamje të mrekullueshme mbi Luginën Elektrike dhe Akullnajën Marconi dhe ekspedita të shumta ditore që përfshijnë udhëtime në tokë, ecje në akull dhe ngjitje në shkëmb në Parkun Kombëtar Los Glaciares dhe Mount Fitz Roy. Explora El Chaltén do të hapet së shpejti, qëndroni të paktën katër netë për një mjedis spektakolar.

5.Udhëtimi përfundimtar i Bregut Perëndimor të SHBA-ve.

Nuk ka të bëjë vetëm me destinacionin, ka të bëjë me udhëtimin dhe askund nuk është më e vërtetë se në një udhëtim të rëndësishëm në Bregun Perëndimor nga San Diego në Seattle. Ecja me autostradën mitike të Bregut të Paqësorit dhe Rrugën 101 nëpër Kaliforni, Oregon dhe Uashington kërkon një pjesë të fortë të kohës, sepse ka shumë për të parë gjatë rrugës.

Ndërsa është e pamundur të shënosh gjithçka, pikat kryesore të Kalifornisë përfshijnë vendndodhjen SoCal të surfimit Huntington Beach dhe rrugët e përdredhura nga Big Sur në shkëmbinj, ku mund të kënaqesh me një natë në një nga kabinat me re të krijuara nga druri i kuq i ricikluar në Post.Ranch Inn.

Në Oregon, mos humbisni Liqenin e Kraterit superlativ ose çuditshmërinë e dashur të Portland. Dhe pyjet e shiut Hoh të mbuluar me myshqe të Uashingtonit dhe ujërat e mbushura me orka të Puget Sound, vetëm jashtë Seattle, gjithashtu duhet të shtohen në çdo itinerar.