The Playlist, Week of May 15th

“Acrostic” është kënga e parë që Shakira ka publikuar solo që nga viti 2014, pasi publikoi “Te Felicito” dhe “Monotonía”, këngë që bënë bujë të madhe mediatike për shkak të temës së tyre që lidhet me ndarjen e këngëtares me Gerard Piqué. Kënga përbëhet nga një baladë për piano kushtuar fëmijëve të tyre, Milan-it dhe Sasha-s.

“Acrostic” është një kompozim poetik në të cilin shkronjat fillestare, të mesme ose të fundit të çdo vargu ose fjalie lexohen vertikalisht dhe formojnë një fjalë. Në këtë rast, akrostiku gjendet në shkronjat fillestare të vargjeve dhe kur lexohet vertikalisht, në secilën prej tyre formohen emrat e fëmijëve të Shakirës: “Milán” në të parën dhe “Sasha” në të dytën.

“Stuck” është kënga e parë e albumit të gjashtë të Thirty Seconds To Mars, “It’s The Fund of the World, But It’s a Beautiful Day”. Është gjithashtu kënga e tyre e parë pas publikimit të albumit të tyre të fundit, “AMERICA”, i cili u publikua në vitin 2018. Jared Leto, solisti i grupit, duket se përveç karrierës së tij si aktor, nuk do të lërë pas as pasionin e tij për muzikën.

1
The National
Eucalyptus
2
Thirty Seconds To Mars
Stuck
3
Shakira
Acróstico
4
James Arthur
A Year Ago
5
Dimitri Vegas & Like Mike, Sunnery James & Ryan Marciano, Tinie Tempah, Azteck
Leader
6
Celine Dion
The Gift (Love Again OST)
7
Niall Horan - Meltdown
Meltdown
8
Jess Glynne
Silly me
9
Achille Lauro, Rose Villain
Fragole
10
Coi Leray
Bops
11
Myke Towers & Ozuna
CONOCERTE
12
El Chombo feat. Offset X Nio García X Lalo Ebratt
Ella Quiere
13
Sam Ryder
Mountain
14
Will.I.Am, Lil Wayne
The Formula
15
Gayle
don’t call me pretty
16
Ckay, Blaqbonez
Hallellujah
17
Jason Mraz
Pancakes & Butter
18
Marshmello, Brent Faiyaz
Fell In Love
19
Andy Grammer
Love Is The New Money
20
Tom Grennan
How Does It Feel
21
Snakehips, Daya, Earthgang
Sometimes
22
Gryffin, Kid Joi
Oceans
23
Harry Styles
Satellite
24
Emma
Mezzo Mondo
25
Berwyn
Bulletproof
26
Bazzi
Eyes
27
Eladio Carrión ft. Bad Bunny
Coco Chanel
28
XG
LEFT RIGHT
29
Ice Spice & Nicki Minaj
Princess Diana
30
Yandel, Will.i.am, El Alfa, One Six
Rómpela
31
LA$$A x Jonasu x Lagique
No Regrets
32
Charlieonnafriday, Lil Tjay
Same Friends
33
Tiziano Ferro
Destinazione Mare
34
The Kolors
Italodisco
35
Giorgia
Senza Confine
36
Jason Derulo
Glad U Came
37
Sonny Fodera, Paul Woolford, Ella Henderson
Like I Used To
38
Simply Red
Just Like You
39
Gianni Morandi ft. Jovanotti
Evviva!
40
Ligabue
Riderai
41
Lewis Capaldi
Wish You The Best
42
Rita Ora, Fatboy Slim
Praising You
43
Sofi Tukker
Jacaré
44
Sub Focus
Fine Day
45
Romy
Enjoy Your Life
46
INNA
Que Dolor
47
James Carter, Ofenbach, James Blunt
Can’t Forget You
48
BLANCO, Mina
Un Briciolo Di Allegria
49
The Weeknd
Acquainted
50
Ed Sheeran
Curtains