Bota Tech

Politikat e rrepta të Kinës, pritet një ulje e ndjeshme e shitjeve të iPhone 14!

Dalja në treg e Iphone 14 Pro dhe Pro Max nuk do të jetë aq fitimprurëse sa ishte parashikuar. Kjo për shkak të politikave të rrepta që ka aktualisht Kina, lidhur me protokollet kundër COVID-19. Vetë kompania ka pranuar se dërgesat po bëhen me shërbim të kufizuar. Në një deklaratë së fundmi, kompania tha se objekti i saj i montimit i vendosur në qytetin qendror kinez të Zhengzhou aktualisht po funksionon me kapacitet të reduktuar ndjeshëm, për shkak të frenimit të COVID.

Ndërkaq, gjiganti i teknologjisë tha se:

Ne vazhdojmë të shohim kërkesë të fortë për modelet iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max. Megjithatë, kompania pret dërgesa më të ulëta për ato modele sesa pritej më parë dhe klientët do të kenë kohë më të gjata pritjeje për të marrë produktet e tyre të reja. 

Një nga furnizuesit më të mëdhenj të Apple, Foxconn në Zhengzhou është përballur që nga mesi i tetorit me një shpërthim COVID që ka shkaktuar panik në mesin e punëtorëve emigrantë. Javën e kaluar, autoritetet vendosën një bllokim 7-ditor të zonës që strehon fabrikën.

Bllokimi po i rëndon shumë Foxconn dhe Apple pak para fillimit të sezonit kryesor të blerjeve të festave dhe thekson se si politika e rreptë e Kinës me zero COVID po dëmton biznesin ndërkombëtar. Në javët e fundit, kompanitë kryesore globale dhe kineze nga prodhuesit e makinave te gjigantët e teknologjisë, kanë përjetuar ndërprerje të mëdha në bizneset e tyre pasi ekonomia e dytë më e madhe në botë dyfishohet në qasjen e saj me zero COVID.

Rikujtojmë, se Apple ka dhënë së fundmi konfirmimin më të drejtpërdrejtë deri më tani se një iPhone i pajisur me USB-C po vjen tani që Bashkimi Evropian po detyron që të gjithë telefonat e shitur në vendet e tij anëtare të përdorin lidhësin nëse kanë një karikues fizik.