Bota

Polonia merr vendimin historik! Njofton ndalimin e furnizimeve me armë të Ukrainës!

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki ka refuzuar dërgimin e ngarkesave të tjera me armë në Ukrainë.

Vendimi historik u mor gjatë një interviste të kreut të ekzekutivit polak për medien shtetërore Polsat News. Mateusz Morawiecki tha se: “Nëse doni të mbroni veten, duhet të keni diçka për të mbrojtur.”

Njoftimi erdhi pasi tensionet vluan mbi çështjen e grurit, e cila ka qenë në qendër të debatit të nxehtë midis Varshavës dhe Kievit në javët e fundit.

Polonia prezantoi ndalimin e pritjes së importeve ukrainase të grurit, edhe pas skadimit të afatit ndalimit të dhënë nga Komisioni Evropian javën e kaluar.