Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Film & Tv Gossip

Pretendon se e kanë portretizuar gabim në filmin “Queen’s Gambit”, shahistja legjendare hedh në gjyq Netflix!

Një shahiste legjendare sovjetike, ka hedhur në gjyq “Netflix”, duke i kërkuar 5 milionë dollarë dëmshpërblim, për portretizimin e gabuar të saj në një episod të serialit “Queen’s Gambit”, në të cilin pretendohet padrejtësisht sipas saj që ajo nuk garoi kurrë kundër burrave.

90-vjeçarja Nona Gaprindashvili, nga Gjeorgjia, është një pioniere e shahut për femra, pasi është gruaja e parë që ka marrë titullin “Mjeshtër i Madh” në këtë sport. Ajo pretendon se historia e saj është portretizuar në një episod të serialit. “Queen’s Gambit” tregon jetën e Beth Harmon, një vajze që në vitet 1950 rritet në një jetimore në Kentaki, SHBA dhe bëhet një legjendë e shahut.

Personazhi, i bazuar në një roman të vitit 1983, i luajtur në serial nga aktorja Anya Taylor-Joy, mund edhe lojtarët më të mëdhenj rus të kohës. Në episodin e fundit, ajo luan kundër një shahisti rus të quajtur Viktor Laev, në Moskë.

Në këtë skenë, prezantuesi thotë:

E vetmja gjë e pazakontë te ajo është gjinia, madje edhe kjo nuk është unike në Rusi. Kemi Nona Gaprindashvilin, ajo është kampione e botës për femra dhe nuk është ndeshur kurrë me burra.

Gaprindashvili thotë në padi se ngjarjet në atë episod zhvillohen në vitin 1968. Deri në atë vit, ajo ishte ndeshur me 59 meshkuj, duke mundur 28 prej tyre. Në padi gjithashtu pretendohet se historia e serialit është një version i përshtatur i jetës së Gaprindashvilit. Lidhur me këtë padi, “Netflix” ka reaguar dhe e ka hedhur poshtë akuzën duke thënë se nuk ka asnjë bazë.

Ndërkaq, ju rikujtojmë se filmi i ardhshëm i platformës Netflix, “Don’t Look Up”, fokusohet në një tjetër katastrofë që lidhet me gjithësinë, por kësaj radhe Toka dhe mbarë njerëzimi rrezikohen nga një kometë. Filmi trajton historinë e dy astronomëve të panjohur të portretizuar në film nga yjet e Hollivudit, Leonardo DiCaprio dhe Jennifer Lawrence.