Celebrities Fashion Music

Prezantimi i Channel Tres, reperit, këngëtarit dhe producentit që duhet të keni në vëmendjen tuaj!

Z. Sheldon Young po qesh në telefon. Ai po përshkruan se si filloi edukimi i tij muzikor duke luajtur në bateri për korin në kishën e tij lokale në Compton, atë qytet famëkeq në jug të LA. “Po shkruaja këngë ungjillore në shkollën fillore, sepse më duhej të shkoja në kishë gjatë gjithë kohës”, thotë ai. “Kjo ishte jeta ime. Dhe më pas ato tekste ndryshuan në këngë për pasigurinë, këngë për vajza dhe mut… Dua të them, unë ende shkruaj këngë për këtë.”

Edhe pse ai vazhdon të shkruajë për mosbesimin në vete në një formë apo në një tjetër, ju nuk do ta dinit këtë duke dëgjuar muzikën e tij. Puna e Young nxjerr një besim të veçantë. Ndoshta kjo është pjesërisht sepse ai ka qenë duke shkruar këngë shumicën e jetës së tij. Dallimi kryesor tani është se ai njihet si Channel Tres, reper-këngëtar-producent i veçantë që bën ritme marramendëse të mbushura me një tërheqje dalluese dhe me një zë të lartë të këndshëm, të gjitha këto që japin tekste të tilla si: “Unë jam kontrollues/ Trupi juaj është një lojë”.

Është muzikë liruese dhe e freskët që qëndron diku në bashkimin e house dhe G-funk, me lagështinë e klubit dhe lulëzimin e fuqishëm të xhazit të hijshëm, dhe shfaqjet live plot me koreografi të shkëlqyeshme (“I dua lëvizjet e trupit”, thotë ai). Me pak fjalë, muzika e tij është një partiturë e gëzueshme për kaosin dhe energjinë që përshkon jetën e natës.

Që nga shfaqja e tij në 2017, ylli i Channel Tres është ngritur dhe vetëm është ngritur në karrierë. Ai tani është i njohur jo vetëm për katalogun e tij me plot këngë të zhurmshme, seksi duke përfshirë “Topdown”, “Controller” dhe “Sexy Black Timberlake”, por edhe për punën e tij bashkëpunuese. Ai ka publikuar këngë me të gjithë, nga Disclosure deri te Robyn, dhe ka bërë remix-e zyrtare për Grimes dhe Tyler, Krijuesi (ky i fundit ofron një veçori mahnitëse në këngën e Channel Tres, “Fuego”).

Krahas shkrimit të këngëve të ndikuar nga ungjilli në shkollë, ai po performonte në shfaqjet e talenteve dhe po dëgjonte zotërinjtë Pharrell Williams, Kanye West dhe André 3000: artistë që bënin muzikë eklektike, që shtynte kufijtë. “Unë isha një fëmijë i çuditshëm, kështu që muzika e tyre më ndihmoi të dilja nga guaska ime,” thotë ai. Megjithatë, ai mendonte se një karrierë në muzikë mund të ishte e pamundur. Dhe kështu ai vendosi se duhej të përmirësonte zanatin e tij.

Ai u transferua në Oklahoma për kolegj, duke studiuar muzikë klasike ndërsa mësoi si të krijonte beat. Pas pesë vitesh, ai u kthye në LA dhe filloi të shkruante këngë për miqtë e tij, të bënte beat për Kehlani (ndër të tjera) dhe të punonte si DJ për artistë si Duckwrth. Së shpejti ai vendosi se donte të përdorte energjinë dhe vizionin e tij për të punuar në artin e tij. “Ishte bërë e mërzitshme të bëja gjëra për njerëzit e tjerë,” thotë ai, “thjesht kisha këtë dëshirë për të marrë rrugëtimin tim në duart e mia.”

Ai nënshkroi me label indie godmode si artist dhe më pas, në studio një ditë, filloi të fliste në një regjistër jashtëzakonisht të thellë në mikrofon. “Dhoma u çmend,” thotë ai. Prej andej, Channel Tres erdhi në jetë si një projekt përmes të cilit ai dëshiron “t’i bëjë njerëzit të lëvizin, të fillojë festa, por edhe të tregoj historinë time dhe t’i bëjë njerëzit të ndjejnë emocione, duke bërë edhe këngë që mund të luhen.”

Ne po flasim ndërsa Young është në MB, një ndalesë e shkurtër në një turne të gjatë që e ka parë atë duke udhëtuar nëpër Europë këtë verë, përpara një serie të gjatë datash në Amerikën e Veriut që do ta çojnë atë deri në fund të këtij viti. Megjithëse muzika e tij mund të bëjë të duket sikur po feston gjatë gjithë kohës, ai thotë se është shumë i ndërgjegjshëm për të pushuar dhe për t’u kujdesur për veten ndërsa është në rrugë.

“Unë shkoj vazhdimisht në palestër,” thotë ai. “Përpiqem të shkoj në shtrat në një kohë të mirë, shikoj shumë filma, ha ushqim të mirë, pi ujë, i çoj rrobat e mia te pastrimi kimik. Më pëlqen të festoj, por më pëlqen të bëj DJ – dhe nëse jeni duke bërë DJ, nuk jeni vërtet në mes të gjithçkaje që po ndodh. Dhe kjo është disi e vetmja mënyrë për të më çuar në një festë ndonjëherë tani. Unë jam në të tridhjetat, nuk mund ta bëj si dikur. Më duhet të fle, hangover tani është ndryshe.

“Mënyra ime për të bërë homazhe është të përpiqem të bëj diçka më të mirë,” thotë ai, “Të gjithë duan të përfshihen në histori dhe asgjë dhe kjo është fantastike, por… nuk e di – DJ është thjesht duke bërë homazhe në përgjithësi. Bisedat rreth saj… Nuk e di, bota është gjithmonë e kapur nga moda dhe gjëra të kota, [mediat] do të na japin kredi për një sekondë dhe më pas do t’i kthehen biznesit si zakonisht. Në fund të fundit, unë jam në këtë përgjithmonë.”

Më vonë, megjithatë, kur e pyes se çfarë ka mësuar nga puna me kaq shumë artistë të ndryshëm gjatë viteve, ai është më reflektues. “Mendoj se duke qenë një artist me ngjyrë, ndonjëherë ndërsa po rritesh, nuk je mësuar të vlerësosh veten,” thotë ai, “Kështu që unë mendoj se ndoshta është mirë që ‘ringjallja e muzikës shtëpiake’ po u kujton njerëzve se është një zhanër queer, sepse mendoj se ndonjëherë kur nuk të mësojnë se nga vjen ose nuk e di se për çfarë bëhet fjalë, nuk di ta vlerësosh sa duhet. Aq sa shumë njerëz po vijnë drejt realizimeve, unë po arrij tek realizimet dhe po mësoj vlerën e vetes – kështu që mendoj… është mirë?”

Young ka një këngë me legjendën e muzikës house Honey Dijon në horizont (“Unë me të vërtetë e shikoj atë, kështu që është vërtet e keqe të kesh një rekord të dalë me të,” thotë ai). Ai gjithashtu ka filluar të mendojë për publikimin e albumit të tij debutues – megjithëse nuk është në nxitim.

“Ka të bëjë me kohën e duhur dhe për t’u siguruar që kam aftësitë e duhura për një projekt të plotë,” thotë ai, “A mund ta mbani vëmendjen e dikujt për kaq gjatë? Unë kam nxjerrë EP-të, sepse këtu isha – por tani po përmirësohem, jam më i lirë me muzikën dhe po argëtohem. Ndihem mirë me veten time dhe jam një perfeksionist, por vetëvlerësimi im nuk është më i lidhur me artin tim.”

Pjesërisht, kjo është për shkak të plakjes pak. “Ju filloni të shikoni nga brenda në vend që të shikoni të gjithë të tjerët dhe të kuptoni, ‘OK, në fakt jam shumë i lezetshëm’,” thotë ai. Por edhe të kuptuarit se ndjenjat e këqija dhe të mira të lidhura me punën e tij nuk zgjasin.

“Të lidhësh vetëvlerësimin tënd me atë dreq nuk ia vlen,” thotë ai. “Ju shikoni kontrollet dhe balancat e jetës dhe kuptoni se kjo gjë nuk shtohet, kështu që unë thjesht mendoj, ‘Më lejoni ta dua veten, pavarësisht se çfarë dreqin ndodh’. Në fund të fundit, ajo që është e qëndrueshme është se unë e dua veten.”