Aktualitet

Prodhim dhe shitje droge, arrestohen 3 persona e procedohen 9 në Lezhë!

Në vijim të megaoperacionit të koduar “Tempulli 3”, në Lezhë u arrestuan tre persona dhe janë proceduar në gjendje të lirë nëntë të tjerë. Policia njoftoi se u sekuestruan dhjetëra doza të lëndëve narkotike të llojeve kokainë, ekstazi e cannabis sativa. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Juridiksionit të Përgjithshëm Lezhë, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

Njoftimi zyrtar policor:

Si rezultat, vihen në pranga tre shtetas dhe procedohen penalisht nëntë të tjerë, për posedim dhe shitje të lëndëve narkotike.  Sekuestrohen dhjetëra doza të lëndëve narkotike kokainë, ekstazi dhe cannabis sativa.

Në vijim të zbatimit të masave të përcaktuara në megaoperacionin policor mbarëkombëtar “Tempulli 3”, specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve, në bashkëpunim me shërbimet e Focës së Posaçme “Shqiponja” të DVP Lezhë, bazuar edhe në informacionet e marra në rrugë operative, kanë ushtruar kontrolle në disa automjete dhe shtetas, që lëviznin në aksin rrugor Lezhë-Shëngjin.

Si rezultat i kontrolleve, u kapën dhe u arrestuan në flagrancë shtetasit:

E.M, 18 vjeç, banues në Lezhë dhe një 16-vjeçar, banues në Fushë-Kuqe, Kurbin, pasi gjatë kontrollit në automjetin me të cilin lëviznin, policia gjeti dhe sekuestroi dhjetëra doza cannabis dhe ekstazi. Si dhe shtetasi V.M, 24 vjeç, banues në Prishtinë, pasi gjatë kontrollit fizik, policia i gjeti dhe sekuestroi një sasi lënde narkotike kanabis sativa.

Gjithashtu, nisi procedimi penal për shtetasit:

A.M, 44 vjeç, J.T, 44 vjeç, P.K, 49 vjeç dhe L.P, 21 vjeç, banues në Zvicër;

W.H, 28 vjeç, banues në Francë; J.Ch, 33 vjeç dhe J.K, 34 vjeç, banues në Angli;

A.B, 21 vjeç dhe I.O, 27 vjeç, banues në Prishtinë.

Këtyre shtetasve, gjatë kontrollit të ushtruar nga shërbimet e Policisë, iu janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale, doza të lëndëve narkotike kokainë, ekstazi e cannabis sativa.

Megaoperacioni policor “Tempulli 3” vijon.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Juridksionit të Përgjithshëm Lezhë, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.