Lifestyle Love & Sex

Pse duhet të puthemi në mesnatën e Vitit të Ri dhe çfarë të bëjmë nëse edhe ky vit na ka gjetur vetëm?!

Dritat janë ndezur kudo nëpër vend, temperaturat janë të ulëta dhe të gjithë po bëjnë përpjekjet e tyre më të mira për të mbështjellë dhuratat për njerëzit e tyre të dashur, që do të thotë vetëm një gjë: sezoni i festave është në lulëzim të plotë. Dhe nëse jeni një person që i planifikoni gjërat paraprakisht, atëherë tashmë ndoshta jeni duke menduar se kush do të jetë puthja juaj e Vitit të Ri. Tradita është ndjerë gjithmonë si diçka që duhet ta bësh patjetër në momentin kur viti ndërron, madje edhe nëse nuk e ndjeni ta puthni dikë. Festimi i shumëpritur dhe ndonjëherë i frikshëm mund të sjellë ankth për ato persona që ndoshta edhe ajo natë i ka gjetur vetëm.

Një nga filmat e parë që shfaqi puthjen e famshme në natën e ndërrimit të viteve ishte filmi i vitit 1938 ‘Holiday’, i cili ishte një ribërje e një filmi të vitit 1930 dhe adaptim i një shfaqjeje që i paraprin asaj. Pra, po, ka qenë rreth e rrotull për një kohë. Për të mos përmendur të gjithë kulmin kur Zac Efron ka puthur disa gra në shumë filma të Vitit të Ri. Edhe Don Corleone e puthi vëllain e tij në natën e Vitit të Ri në ‘The Godfather II’.  Në fakt, nata e Vitit të Ri mund të ndihet tepër e vetmuar nëse nuk keni dikë me të cilin ta ndani ose thjesht nuk mund të jeni me personin që doni. Megjithatë është në rregull, sepse ka ikur paksa besimi i njerëzve për të puthur dikë në atë natë.

Atëherë pse duhet të puthemi natën e Vitit të Ri?

Shpesh besohet se ajo që bëjmë në ditën e Vitit të Ri mund të ndikojë në rezultatin e vitit të ardhshëm. Për anglezët dhe gjermanët, ata besonin se gjithçka kishte të bënte me kë kishe kontakt, që mund të nënkuptojë se kë ke puthur atë moment. Në fakt, Shtetet e Bashkuara morën shumicën e traditave të natës së Vitit të Ri nga anglezët dhe gjermanët. Megjithatë, para fundit të shekullit të 19-të, nëse njerëzit festonin, kjo ishte vetëm në ditën e Vitit të Ri. Vetëm pas lulëzimit të emigracionit gjerman, nata e Vitit të Ri u bë ajo që është tani. Një nga referencat më të hershme për puthjen në natën e Vitit të Ri u gjet në një artikull të New York Times të vitit 1863 që diskutonte festimet gjermane. Disa tradita të kësaj feste kanë ardhur dhe kanë shkuar për shembull, njerëzit bënin dhurata për të përkujtuar Vitin e Ri. Pra, nëse jeni një nga ata njerëz që kanë shpresë se kjo traditë e puthjes në mesnatë thjesht do të shuhet, dëshira juaj mund të realizohet. Por nëse kjo nuk ndodh, mos u shqetësoni.

Si mund ta festoj këtë traditë nëse jam ‘single’?

Nëse jeni vetëm në sezonin e festave nuk ka nevojë të shqetësoheni. Të presësh ndërrimin e viteve vetëm është shumë e lezetshme dhe një mënyrë krejtësisht e vlefshme për të kaluar mbrëmjen festive. Kur bëhet fjalë për zgjedhjen me kë do të ndani puthjen tuaj të parë të vitit, krijimi i mënyrave argëtuese për të nënkuptuar interesin tuaj mund ta bëjë rastin shumë më të veçantë. Nëse po përpiqeni të puthni dikë të ri në mesnatë, ju mund t’i dërgoni një pije në bar dhe një shënim të shkurtër në një pecetë. Viti i Ri është një festë fantastike, por mund të jetë stresuese dhe të shtojë presion në takimet dhe marrëdhëniet, veçanërisht nëse jeni ende duke përcaktuar saktësisht se ku qëndroni. Mund të mos jetë koha më e përshtatshme për të deklaruar dashurinë ndaj një kolegu ose miku. Shijoni shoqërinë e tyre dhe prisni të ndani ndjenjat tuaja pasi ora 12 të kalojë.

Çfarë duhet të bëj nëse nuk kam askënd për të puthur në mesnatë?

Tradita e puthjes mund të përforcojë presionet ekzistuese shoqërore rreth marrëdhënieve dhe të jesh i rrethuar nga çifte të tjera mund të gërmojë disa ndjenja dhe ankth të padëshiruar. Ju mund të ndiheni të pasigurt dhe të lënë jashtë apo edhe të mendoni se diçka nuk është në rregull me ju. Shumë beqarë ndjejnë presion për t’u martuar ose të paktën për të qenë në një lidhje afatgjatë dhe të përkushtuar. Pra, të mos kesh një takim gjatë asaj nate mund të ndihet si një dështim. Ata mund të mendojnë përsëri për takimet ose marrëdhëniet e dështuara dhe të ndihen të refuzuar përsëri. Në vend që të shqetësoheni për atë që nuk keni tani, mendoni se çfarë mund të bëni për të ecur drejt këtij qëllimi. Kjo mund të nënkuptojë që më në fund t’i bashkohesh takimeve në internet ose të heqësh dorë nga marrëdhënia jote me ishin që je akoma duke folur, në mënyrë që të zhvillosh një marrëdhënie më të shëndetshme, më të qëndrueshme. Jepini kohë vetes tuaj!