Lifestyle

Pse ndarja e shtratit me partnerin tuaj mund të jetë më mirë sesa të flini veçmas…

Një studim zbuloi se 1 në 4 çifte të martuar flenë në shtretër të ndryshëm dhe kjo nuk është gjithmonë sepse shkëndija është zhdukur. Ndonjëherë, cilësia e dobët e gjumit për shkak të zakoneve ose orareve të ndryshme të gjumit mund të jetë fajtori. Por mendjet e mëdha kanë zbuluar se ndarja e shtratit me të dashurën tuaj pavarësisht gërhitjeve të forta dhe betejës së pafundme për batanijen mund t’ju bëjë më të shëndetshëm dhe më të lumtur.

Njihuni me arsyet përse:

1. Gjumi pranë partnerit mund t’ju ndihmojë në përmirësimin e gjumit të thellë.

Një eksperiment krahasoi nivelet e gjumit të çifteve kur dremitën së bashku, kundrejt atyre që ishin të ndarë. Ekipi hulumtues arriti në përfundimin se individët që flinin pranë partnerëve të tyre, kishin nivele të rritura të Lëvizjes së Shpejtë të Syve (REM). REM është i mirë për trupin pasi, në këtë fazë, truri ynë bëhet më aktiv dhe ky përfitim shtrihet në jetën tonë duke ndihmuar me organizimin e kujtesës, rregullimin e emocioneve, zgjidhjen krijuese të problemeve dhe ndërveprimet sociale.

2. Përqafimi redukton stresin dhe ul rrezikun e problemeve me zemrën.

Akti i përqafimit çliron hormonin oksitocinë, i cili ndihmon në reduktimin e stresit dhe nxit përgjigjet emocionale që lidhen me relaksimin, besimin dhe stabilitetin psikologjik. Shkencëtarët gjithashtu studiuan efektet e përqafimit në presionin e gjakut të grave dhe zbuluan se të anketuarit që u përqafuan më shumë kishin presionin e gjakut dhe rrahjet më të ulëta të zemrës. Nivelet e larta të oksitocinës ulin gjithashtu prodhimin e kortizolit të hormonit të stresit. Në sasi të larta, kortizoli mund të shkaktojë inflamacion, sëmundje të zemrës dhe çrregullime të tjera auto-imune.

3. Kontakti lëkurë me lëkurë me të dashurin tuaj mund të ndihmojë në uljen e ankthit.

Prekja është një mjet shumë i fuqishëm që mund të bëjë mrekulli për trupin. Në një studim psikologjik, nivelet e ankthit të grave u matën përmes mënyrës sesi truri i tyre u ndez në një skanim MRI. Kur subjektet mbanin duart me një person të rastësishëm nga eksperimenti, niveli i tyre i stresit u zvogëlua. Por kur ata lidhën gishtat me bashkëshortet e tyre, ankthi i tyre u zvogëlua plotësisht.

4. Ndarja e një shtrati me partnerin tuaj mund t’ju shpëtojë jetën ose t’ju ndihmojë të identifikoni çrregullimet e gjumit.

Apnea e gjumit (e cila prek muskujt dhe indet e fytit dhe ju bën të ndaloni frymëmarrjen) është një çrregullim potencialisht serioz, nëse nuk kapet ose trajtohet herët. Simptomat e tij përfshijnë gërhitje, mbytje dhe gulçim. Dhe të kesh një partner në krah, i cili mund t’u kushtojë vëmendje këtyre shenjave, mund të jetë vendimtare në këto kohë. Një artikull raportoi gjithashtu se si një burrë që përqafohej gjithmonë me gruan e tij, e vuri re menjëherë kur ajo kishte një krizë. Në thelb, partnerët janë shumë të rëndësishëm kur bëhet fjalë për trajtimin e problemeve të mundshme mjekësore.

5. Ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis gjumit dhe cilësisë së marrëdhënies.

Gjetjet e hulumtimit kanë treguar se një lidhje e shëndetshme romantike, mund të çojë në më pak stres dhe gjumë më të mirë. Ndërsa një marrëdhënie stresuese ka më shumë gjasa të shkaktojë shqetësime dhe çrregullime të gjumit. Ekspertët zbuluan gjithashtu se gratë që kishin një ndërveprim pozitiv me partnerët e tyre gjatë ditës, flinin më mirë gjatë natës.

6. Fjetja e përbashkët funksionon më së miri për çiftet e lumtura.

Të shkosh në vendin e ëndrrave me të dashurin pranë teje mund të tingëllojë ideale, por ekspertët paralajmërojnë gjithashtu për mospërputhjet e mundshme me preferencat e gjumit. Përshembull, një person me pagjumësi mund të ndikojë në modelin e gjumit të gjysmës së tij më të mirë. Ndryshimet në temperaturë, oraret e punës ose zakonet (si shikimi i televizorit nga shtrati) mund të ndikojnë gjithashtu në cilësinë e pushimit të dikujt.