Health & Beauty

Pse nuk duhet ta lani fytyrën në dush…

Sado i përshtatshëm të jetë për të hequr make up-in tuaj ndërsa bëni dush, kjo në fakt mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi për shëndetin e lëkurës suaj. Lëkura në fytyrën tuaj është shumë më e ndjeshme sesa lëkura në trupin tuaj dhe nëse nuk ju pëlqen të bëni dush të ftohtë, është më mirë ta mbani fytyrën larg rrjedhës së kokës së dushit.

Zbuloni pse diçka aq e zakonshme sa larja e fytyrës në dush mund t’a dëmtojë lëkurën tuaj:

1. Mund t’i përkeqësojë aknet.

Dushet e gjata dhe të nxehta mund të heqin vajrat natyralë që i nevojiten lëkurës tuaj për të qëndruar e shëndetshme dhe për t’u dukur sa më mirë. Dhe nëse lëkura juaj është tharë tashmë, larja e fytyrës në dush mund ta përkeqësojë atë. Vendosja e kremit hidratues për të lehtësuar ndjesinë e thatësisë, mund t’a bëjë lëkurën tuaj të prekshme nga aknet dhe infeksionet e tjera të lëkurës.

2. Mund të ndikojë në ngjyrën e lëkurës tuaj.

Larja e fytyrës në dush mund t’a bëjë lëkurën tuaj të duket e kuqërremtë. Uji i nxehtë në dush bën që enët e gjakut në fytyrën tuaj të zgjerohen, gjë që mund të dëmtojë kapilarët e brishtë në faqet tuaja. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në rrjete kapilare të dukshme, ose ‘rosacea’, një gjendje shumë e zakonshme e acarimit të lëkurës.

3. Mund të çojë në rrudha të parakohshme.

Ju ndoshta keni vërejtur se si gishtat tuaj mund të rrudhen pas një dushi të nxehtë të gjatë. Kjo ndodh sepse uji i nxehtë heq lagështinë nga lëkura juaj dhe dëmton shtresën mbrojtëse të lëkurës që ndihmon në bllokimin e lagështisë. E njëjta gjë është e vërtetë për lëkurën tuaj të fytyrës e cila mund të plaket më shpejt nëse ekspozohet rregullisht në ujë të nxehtë.

4. Mund t’a bëjë lëkurën e shëndetshme më të ndjeshme.

Uji i nxehtë mund të ndikojë negativisht në lëkurë të shëndetshëm, duke e bërë atë të thatë dhe të ndjeshëm. Më mirë të qëndroni larg dusheve të nxehta, veçanërisht gjatë muajve të thatë të dimrit kur lëkura është më e prekshme nga tharja dhe acarimi.

5. Mund të çojë në kruarje të lekurës.

Shumë njerëz mendojnë se lëkura e tyre kruhet pak pas një dushi të gjatë. Ndjesia zgjat vetëm për një kohë të shkurtër. Por larja e fytyrës tuaj nën një dush të nxehtë rregullisht mund të shkaktojë kruarje të lëkurës dhe kjo nuk është aspak një ndjesi e mirë.

Lëkura jonë është shtëpia e rreth 1.5 trilion mikrobeve. Por jo të gjithë janë të dëmshëm për ne, madje disa janë të rëndësishëm për shëndetin tonë. Kjo është arsyeja pse nuk kemi nevojë të lajmë disa nga pjesët e trupit me sapun dhe për të tjerët, nuk duhet t’i kalojmë ato dhe duhet t’i lajmë mirë çdo ditë.

Ne e kuptojmë se sa e rëndësishme është t’i kushtojmë vëmendjen e duhur disa pjesëve të trupit tonë. Kjo është arsyeja pse ne ju tregojmë disa këshilla se si t’i trajtojmë ato në mënyrën e duhur.