Bota

Putin shkarkon 4 zëvendësministra të Mbrojtjes, në emërimet e reja edhe kushërira e tij!

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka shkarkuar ditën e sotme katër zëvendësministra të Mbrojtjes.

Sipas The Guardian, Putin ka plotësuar një nga vendet vakante në këtë pozicion, duke emëruar kushërirën e tij, Anna Tsivileva.

Ndërsa sipas Reuters, më shumë se dy vjet pas luftës në Ukrainë, Putini po përdor ndryshimet për të sinjalizuar se ai dëshiron të eleminojë shpërdorimin e detyrës dhe korrupsionin në këtë ministri, me qëllim menaxhimin sa më të mirë të buxhetit të kësaj ministrie.

Ndërkohë NATO është në bisedime për të vendosur më shumë armë bërthamore përballë kërcënimeve në rritje nga Rusia dhe Kina.

Kështu ka thënë sekretari i përgjithshëm i Aleancës Veriatlantike, Jens Stoltenberg, sipas të cilit NATO duhet t’i tregojë botës arsenalin e saj për t’i dërguar një mesazh të drejtpërdrejtë armiqve të saj, në një intervistë për ‘The Telegraph’.

Kreu i Aleancës ka treguar se ka pasur konsultime të drejtpërdrejta mes anëtarëve të NATO-s për tërheqjen e raketave nga depot dhe vendosjen e tyre në gatishmëri.

“Unë nuk do të hyj në detaje operacionale se sa koka bërthamore duhet të jenë funksionale dhe cilat duhet të ruhen, por ne duhet të konsultohemi për këto çështje. Kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë,” tha Stoltenberg për gazetën britanike.

Stoltenberg lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër për kërcënimin nga Kina, tha se ai priste që një qeveri laburiste në MB të ishte një aleat i vendosur i NATO-s dhe mbrojti planet e reja për të ofruar armë në Ukrainë për të sfiduar Donald Trump.