Aktualitet Politikë

Rama-britanikëve: Ashtu si ju nuk jeni vetëm ‘Mr. Bean’, as ne nuk jemi vetëm ‘Taken’

Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar drejt Britanisë ku do të takohet edhe me homologun britanik Rishi Sunak. Kreu i qeverisë ka dhënë një intervistë për “Today” të BBC Radio 4, këtë mëngjes.

Gjatë kësaj interviste, Edi Rama dënoi retorikën e përdorur nga politikanët e vendit ndaj emigrantëve shqiptarë në Britani.

“Ashtu si Britania nuk është James Bond apo Mr. Bean, edhe nuk jemi vetëm “Taken”, u shpreh Rama duke iu referuar filmit të Liam Neeson ku shqiptarët portretizohen si trafikantë të qenieve njerëzore.

‘Kështu, ne jemi këtu si një komunitet i rëndësishëm dhe japim kontributin tonë me shoferë, kuzhinierë, profesionistë të sektorëve të ndryshëm, ndërtim, madje edhe këndojmë për ju djema! Nuk është thjesht çështja të mbërriturve me gomone. Është një çështje komplekse e cila lidhet me aspiratat e tyre për një jetë të sigurt në këtë pjesë të botës.

Nuk jam këtu për të komentuar ligje të cilat kanë ndezur opinionin tuaj publik dhe debatin këtu. Jam këtu për të provuar dhe për të kaluar mesazhin se Shqipëria është një vend tejmase i bukur, po rritim turizmin, dhe më shumë britanik, europianë po vizitojnë vendin tonë.’- tha ndër të tjera Rama.