Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Aktualitet

Rama niset drejt Parisit për t’u takuar me presidentin Macron!

Kryeministri Edi Rama do të udhëtojë sot drejt Parisit për t’u takuar me presidentin Emmanuel Macron. Është faqja zyrtare e presidencës franceze që ka publikuar orën 13:20 për takimin dy palësh që do të pasohet nga një drekë në Elysee. Situata e pandemisë, por edhe integrimi evropian i Shqipërisë do të jenë dy temat kyçe që pritet të hidhen në tavolinën e bisedimeve.

Rama fillimisht do të takojë Clement Beaune, Ministër i Shtetit për çështjet Europiane, në orën 11:50 ndërsa më pas, së bashku me presidentin Macron do të drekojnë në Pallatin Ellisè. Takimi i fundit mes Ramës dhe Macron në Elysee ishte ai i 15 majit të vitit 2018. Por ky nuk është takimi i fundit mes tyre.

Rama, Merkel dhe Macron u ulën në të njëjtën tavolinë në maj të vitit 2019 me liderët e Kosovës në Berlin. Franca është një nga vendet skeptike që ka bllokuar hapat e Shqipërisë drejt BE-së. Lajmi në përditësim