Bota

Reciprociteti/ Rusia i ndalon hyrjen 154 anëtarëve të Dhomës së Lordëve të Parlamentit Britanik!

Ne besojmë se është e rëndësishme të ecim përpara me miratimin e paketës së gjashtë pa vonesa të mëtejshme. Ne jemi tashmë disa javë në diskutim kështu u shpreh nënkryetari i Komisionit Evropian, Valdis Dombrovskis, duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me letrën e kryeministrit hungarez, Viktor Orban, në të cilën ai kërkonte të mos diskutohej embargoja ruse e naftës në samitin që do të mbahet të hënën. dhe të martën.

“Ne e dimë se ka shqetësime në lidhje me sigurinë e furnizimit dhe ne po punojmë për këto shqetësime”, tha  Dombrovskis.

Sakaq, Ministria e Jashtme ruse ka vendosur të ndalojë hyrjen në Rusi të 154 anëtarëve të Dhomës së Lordëve të Parlamentit britanik, si një hakmarrje për sanksionet ndaj senatorëve rusë në Ukrainë.

“Në përgjigje të vendimit të marrë në mars nga qeveria britanike për të vendosur pothuajse të gjithë anëtarët e Këshillit të Federatës Ruse në një listë të sanksionuar, mbi baza reciproke, do të vendosen sanksione personale kundër 154 anëtarëve të Dhomës së Lordëve”, thuhej në deklaratë.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës është shprehur se ofensiva ruse në rajonin lindor të Donbasit është “më e madhja në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Dmytro Kuleba shkroi në Twitter se ishte “shumë herët” për të arritur në përfundimin se Kievi tashmë ka të gjitha armët që i nevojiten për t’u mbrojtur.

Ai u bëri thirrje aleatëve që të përshpejtojnë dërgesat e armëve dhe municioneve, veçanërisht MLRS (sistemet e lëshimit të raketave të shumta), artileri me rreze të gjatë, APC (transportues personeli të blinduar).