Food & Drink Lifestyle Travel

Restorantet më të mira në Sydney!

Skena e kuzhinës në Sydney është eklektike dhe gjithnjë në zgjerim, kështu që ku shkojnë për të ngrënë ata që dinë? Nga të preferuarat e familjes nostalgjike deri tek pikat e shkëlqyera të takimeve të natës, pesë shijues ndajnë me ne restorantet e tyre më të dashura në qytet dhe ja se cilat janë ato:

1.Marloe Morgan, bashkëthemeluese e studios së dizajnit të qeramikës Marloe Marloe

“Është padyshim një sfidë të zgjedhësh një restorant të preferuar në Sydney. Skena e kuzhinës është e klasit botëror dhe qyteti është i mbushur me kuzhinierë tepër të talentuar. Nëse do të më duhej të zgjidhja një vend, do të thosha se Ester në Chippendale është një e preferuar e të gjitha kohërave. Dhoma e ngrënies është gjithmonë plot jetë dhe furra e zjarrit me dru vendos vërtet tonin e përvojës së ngrënies. Ushqimi është i patëmetë dhe lista e verërave është edhe më e mirë. Bashkëshorti im, James dhe unë shpesh bëjmë shaka se asnjëri prej nesh nuk lejohet të hajë darkë në ndonjë nga restorantet tona të preferuara pa tjetrin dhe ky është padyshim një nga ato restorante”.

2.Tamsin Johnson, stilist

“Restoranti Hubert është vendi ynë i vizituar. Është nëntokë, në mes të CBD-së [Distrikti Qendror i Biznesit] të Sidneit, me mure të veshura me dru, qilim, ndriçim të ulët dhe xhaz live të enjten në mbrëmje. Më pëlqen të ulem pranë skenës, por një nivel prapa, kështu që ju ende mund të bëni një bisedë. Për ëmbëlsirë porosisim të gjithë pulën, gratinin pikant, patate të skuqura me erëza dhe krem karamel. Restoranti bën gjithashtu martina të mrekullueshme.

“Continental Deli në Newtown është i preferuari im për drekën e së dielës me fëmijët. Më pëlqen të ulem ose në dhomën private lart ose në tavolinën e dritares përballë rrugës, kryesisht në mënyrë që fëmijët të mos jenë shumë të zhurmshëm për klientët e tjerë. Ky vend prodhon negronis të mahnitshme të bëra vetë, të servirura në një kanaçe dhe ne përgjithësisht porosisim ushqim për ta ndarë. Sanduiçi me qofte është i domosdoshëm, siç janë djathrat, turshitë dhe ushqimet e ushqimit”.

Louise Olsen, bashkëthemeluese e markës së bizhuterive dhe pajisjeve shtëpiake ‘Dinosaur Designs’

“Më pëlqen të ha darkë në Seans, që ndodhet përballë rrugës nga North Bondi Beach. Është restoranti më i lezetshëm, një kuzhinë fermë buzë detit. Pronari Sean Moran shërben ushqimin më të shijshëm, vendas dhe sezonal, duke rritur shumë nga prodhimet e tij në fermën e tij Blue Mountains. Ushqimi është i ngrohtë dhe komod. Si fillim, ju mirëpresin gjithmonë me një shportë me cinnamon të bëra vetë dhe bukë të shërbyer me gjalpin, kripën dhe vajin më të mirë të ullirit. Si e parë dhe kryesore, më pëlqen crudo kingfish, rosto pule, merluci Murray, ose ka gjithmonë makaronat më të mahnitshme të punuar me dorë. Muret në kuzhinë janë zbukuruar me vepra të artistëve vendas. Është një hapësirë ​​e ngrohtë, mikpritëse dhe plot dashuri, një nga perlat më të shijshme të Sidneit.”

Ilona Hamer, bashkëthemeluese e ‘Matteau’

“Burri im dhe unë jetonim afër 10 William St në Paddington dhe shkonim atje çdo javë. Është një nga vendet e mia të preferuara në botë, ushqim, verë e mrekullueshme dhe atmosfera është gjithmonë e ngrohtë dhe e relaksuar. Tavolina e dritares së banketit është vendi më i mirë.

Louise Zhang, artiste

“Ushqimi është kujtim dhe nostalgji. E preferuara ime kur ndihem keq është Cơm tấm sườn chả trứng [Com Tam Suon Cha Trung, një pjatë me oriz me mish derri të grirë, bërxollë derri të pjekur në skarë, bukë derri dhe vezë të skuqura në Huong Giang në Marrickville. Unë kam shkuar atje që kur kam qenë fëmijë. Ndërsa shumë vende e bëjnë këtë pjatë, ajo është absolutisht më e mira në Huong Giang veçanërisht për shkak të turshive të bëra vetë. Nëse ndiheni sikur keni nevojë për ngrohtësi, provoni të preferuarën e babait tim, supën pikante me mish viçi. Ndonjëherë e kuptoj kur më mungon. Huong Giang është një restorant i drejtuar nga familja që bën gjithçka mundet për t’ju ofruar përvojën më të mirë të pjatave të bëra vetë. Për të pirë, porosis një sodë limoni vietnamez.