Aktualitet

Rikthehet jehona e mediave të huaja për “Maldivet e Evropës”, Rama: Krenar për Shqipërinë!

Me nisjen e sezonit turistik, Shqipëria është gati të mirëpresë një tjetër rekord turistësh dhe këtë e konfirmojnë edhe mediat që reklamojnë vendin tonë.

E përditshmja britanike “The Mirror”, në një artikull kushtuar Shqipërisë e përshkruan si perlën e turizmit që po inkurajohet të vizitohet këtë verë nga influencuesit e TikTok.

Artikullin e “The Mirror” e ka ndarë edhe kryeministri Edi Rama, i cili citon se Shqipëria përshkruhet si si destinacioni i së ardhmes për pushimet në plazhet e bruzta dhe rërën e bardhë nën diellin flakërues e qiellin blu.

 Shkrimi i plotë:

Maldivet janë një vend në listën e ‘dëshirave’ për shumë njerëz, por luksi është i shtrenjtë.  Grupi i ishujve të vegjël koralë që ndodhen vetëm 400 milje në jugperëndim të Indisë dhe Sri Lankës është shpesh një udhëtim që bëhet një herë në jetë për shumë evropianë. Mirëpo për shumë britanikë fluturimet janë të shtrenjta, deri te pagesat për akomodimin, ushqimin, transporti dhe aktivitetet.

Por ju nuk keni nevojë të shkoni larg për të përjetuar një destinacion luksoz udhëtimi shumë të ngjashëm me ishujt turistik. Influencerja e udhëtimeve, Talia së fundmi u bëri thirrje eksploruesve të tjerë të shkojnë në Shqipëri – duke thënë se “nuk do të pendohen”.

Në një TikTok të fundit, të ngarkuar në llogarinë e saj @travelingëithtals , ajo dha një pasqyrë të saktë se pse Shqipëria njihet si “Maldivet e Evropës”. Duke filmuar përmbajtjen në ujë të kristaltë në rrezet e diellit të zhurmshme, Tals shkroi: “POV: E rezervove atë fluturim dhe tani jeni duke eksploruar në malet shqiptare, duke notuar në ujin më të bukur. Të ndihesh i lirë”.

Videoja është parë më shumë se 437,000 herë dhe shumë janë pajtuar se Shqipëria është një “parajsë e fshehur”. Një tjetër shtoi: “Shqipëria ime është magji”, dhe një i tretë thjesht tha: “Vend i mrekullueshëm”.

Pushimet në Shqipërinë e mrekullueshme po bëhen gjithnjë e më popullore. Me plazhet e tij të bukura me rërë, limane të izoluar dhe peizazhe mahnitëse, shumë influencues aktualisht po u bëjnë thirrje të tjerëve që t’i vizitojnë.

Ksamili, një qytet në rivierën shqiptare, shpesh quhet ‘Maldivet e Evropës’ , dhe video të panumërta në internet tregojnë pushues të nxirë duke notuar nëpër ujërat e bruztë nën rrezet e diellit dhe qiellin blu. Dhe në krahasim me Maldivet, është shumë më lirë.

Pushuesit mund të bëjnë të gjitha aktivitetet klasike të Maldiveve, nga snorkeling tek noti dhe përgjithësisht relaksimi në diell, por ka edhe shumë gjëra të tjera për të bërë. Me temperatura mesatare në verë që lëviz rreth 25C, është padyshim një vend për t’u futur në listën tuaj të dëshirave.

Sipas Google Flights, ju mund të fluturoni për në Tiranë, aeroporti më i afërt në Shqipëri, nga Londra nga 94 £ në korrik me linja ajrore të shumta, duke përfshirë Wizz Air. Ky aeroport është rreth katër orë me makinë larg Ksamilit, por aeroporti më i afërt ndërkombëtar është në fakt Korfuzi, Greqi.