Health & Beauty

Rreziqet që vijnë nga fërkimi i shpeshtë i syve!

Edhe pse e padëmshme, fërkimi i syve është diçka që të gjithë e bëjmë herë pas here. Përveç një nxitjeje të vogël për të gërvishtur, vetëm një refleks ose zakon, fërkimi i syve mund të nënkuptojë një infeksion, alergji dhe shumë gjendje të tjera të lidhura me sytë. Fërkimi i syve mund të stimulojë qarkullimin dhe lubrifikimin e gjakut që ndihmon në largimin e grimcave të pluhurit dhe papastërtive dhe gjithashtu jep një ndjenjë terapeutike.

Shtypja e lehtë e kokës së syrit mund të aktivizojë nervin vagus, duke ulur rrahjet e zemrës dhe duke lehtësuar stresin dhe ankthin. Megjithatë, sipas ekspertëve të shëndetit, duhet të shmangni fërkimin e shpeshtë të syve pasi mund t’i dëmtojë ata nëse i godisni fort. Këto janë disa nga pasojat e fërkimit të vazhdueshëm të syve dhe arsyet pse duhet ta hiqni këtë zakon:

Dëmtimi i kornesë

Sipas ekspertëve, zakoni i vazhdueshëm i të përkëdhelurit ose fërkimit të syve mund të shkaktojë mikro-gërvishtje në kornea që mund të çojnë në dëmtime serioze, duke përfshirë indet e mbresë dhe probleme të përhershme të shikimit, duke përfshirë verbërinë totale.

Infeksionet

Fërkimi i syve gjithashtu shkakton infeksione të syve si konjuktiviti ose syri rozë që shkakton një nxitje të mëtejshme për kruajtje. Mjekët thonë se konjuktiviti zakonisht shkaktohet nga bakteret ose një virus në gishtat tuaj që transmetohet kur prekni syrin. Ajo bën që e gjithë zona e syve të fryhet dhe të bëhet e kuqe dhe e përlotur. Konjuktiviti është shumë ngjitës dhe mund të përhapet lehtësisht nëse takoni dikë të infektuar. Gjithashtu, ekziston frika e përhapjes së koronavirusit përmes mukozës së syve.

Keratokonus

Është një gjendje që shfaqet kur kornea e syrit fillon të hollohet dhe më pas të inflamohet në formën e një koni. Shkakton shikim të paqartë dhe ndjeshmëri ekstreme ndaj dritës së ndritshme. Fërkimi i syve shpesh përshpejton reagimin e histaminës në trup. Histamina është një neurotransmetues që prodhon efekte të ndryshme, duke përfshirë tkurrjen e muskujve dhe zgjerimin e enëve të gjakut. Edhe pse ofron lehtësim të përkohshëm, histaminat vetëm sa përkeqësojnë simptomat e alergjisë.

Alergjitë

Fërkimi i syve shkakton edhe alergji që ju bën t’i fërkoni më shumë. Disa alergji të njohura janë: Blefariti shkakton ënjtje në qepalla, sepse gjëndrat e yndyrës bllokohen. Lodhja e syve shkaktohet kur sytë tuaj janë të lodhur pasi duken fort, duke shkaktuar djegie dhe kruajtje. Sytë e thatë shkaktohen kur sytë tuaj nuk prodhojnë mjaftueshëm lot, duke shkaktuar kruajtje të vazhdueshme.

Rrathë sysh të errët

Ndonjëherë, për shkak të fërkimit të vazhdueshëm, njerëzit që kanë lëkurë më të errët mund të përfundojnë me rrathë të errët. Sipas mjekëve, kjo ndodh për shkak të rritjes së prodhimit të pigmentit të lëkurës në zonë.

Sytë e përgjakur

Fërkimi dhe masazhimi i vazhdueshëm i syve mund të çojë në kapilarët e thyer dhe të lënduar, duke shkaktuar gjakderdhje në sy dhe mpiksje të vogla.

Si të ndaloni fërkimin e syve

Mjekët rekomandojnë të bëni një kontroll të plotë të syve nëse i fërkoni vazhdimisht për të ditur arsyen që qëndron pas kësaj. Sidoqoftë, mund ta ndaloni përmes: Fijet e kripura ose pikat e syve mund t’ju ndihmojnë të pastroni sytë dhe të largoni papastërtitë që ju bëjnë t’i fërkoni ato shpesh. Barnat me recetë mund të trajtojnë infeksione dhe alergji të ndryshme.

Ju gjithashtu mund të aplikoni një kompresë të ngrohtë në sytë tuaj për të lehtësuar irritimin. Lani sytë me ujë të ftohtë nëse ndjeni acarimin dhe tendosjen më të vogël. Rregulloni gjumin dhe dremiten për të paktën 6-8 orë çdo ditë.