Bota

Rusia bën një hap pas: Konfrontimi i drejtpërdrejtë me SHBA-në dhe NATO-n nuk është në interesin tonë!

Rusia nëpërmjet zëvendësministrit të Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha se një konfrontimi i drejtpërdrejtë me SHBA-në dhe NATO-n nuk është në interesin e Kremlinit.

“Një konfrontim i hapur me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n nuk është në interesin tonë. Shpresojmë që administrata Biden të jetë gjithashtu e vetëdijshme për rrezikun e një përshkallëzimi të pakontrolluar të konfliktit në Ukrainë”, tha Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov.

“Shtetet e Bashkuara  në parim nuk janë në gjendje të negociojnë dhe, së bashku me Londrën dhe disa kryeqytete të tjera të NATO-s, po e shtyjnë drejtpërdrejt Kievin që të transferojë operacionet ushtarake në territorin tonë, me synimin për të luftuar deri në ukrainasin e fundit”, shtoi zëvendësministri rus.

“Rusia nuk kërcënon askënd me armë bërthamore, kriteret për përdorimin e tyre përshkruhen në doktrinën ushtarake dhe specifikohen në themelet e politikës shtetërore të Federatës Ruse për parandalimin bërthamor”, përfundoi Ryabkov.

Mijëra burra që po ikin nga Rusia po mbushin kufijtë e vendit në një përpjekje për t’i shpëtuar thirrjes ushtarake për luftën në Ukrainë. Kjo vjen pasi mobilizimi i pjesshëm i Rusisë filloi në disa rajone të vendit, veçanërisht në Kaukaz dhe Lindjen e Largët Ruse.

Radhë të gjata automjetesh u panë në radhë në pikat kufitare në Kazakistan, Gjeorgji dhe Mongoli. Imazhet që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë automjete të rreshtuara në pikën e kontrollit Zemo Larsi/Verkhny Lars në kufirin Gjeorgji-Rusi gjatë natës së së mërkurës, sipas CNN.

Radha vazhdoi të rritet të enjten, me raportet që pretendonin se arrinte mbi pesë deri në gjashtë kilometra e gjatë. Rusët nuk kanë nevojë për vizë për të hyrë në Gjeorgji.

Përveç Gjeorgjisë, edhe kalimi kufitar në Mongoli dhe Kazakistan dëshmoi kaos teksa makinat u rreshtuan. Sipas autoriteteve kazake, ata nuk mund të kufizonin hyrjen e qytetarëve rusë në vend.

Shumë po ikin edhe në Finlandën fqinje. Kryeministrja Sanna Marin ka thënë se vendi i saj do të ndërmarrë hapa për t’i dhënë fund turizmit dhe tranzitit rus përmes Finlandës.